Alberobello (provincia Bari; región Puglia). Neveľké mestečko s nízkymi domami, tzv. trulli. Pôvod ani ich vek nie sú známe; predpokladá sa, že tradičné trulli pochádza z Grécka, alebo zo Sýrie, hoci vedci nevylučujú, že svetlo sveta uvideli trulli práve v Puglii… väčšina puglijských trulli nie je staršia viac ako 200-300 rokov.
Alberobello s trulli sú od r. 1996 sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO ako pozoruhodný príklad bez-maltovej stavebnej techniky. Drobné kruhovité alebo hranaté stavby (pôsobiace ako trpasličia kolónia) sú postavené z opracovaných a na seba naukladaných vápencových kameňov, úplne bez malty či iného spojovacieho materiálu. Steny trullov sú hrubé, aby boli obydlia stabilné (neraz majú šírku 1 m). Všetky sú natreté žiarivo bielym vápnom a majú sivú kužeľovitú strechu. Na streche je neraz zvláštny až bizardný znak či hieroglyf. Ide o symboly neznámeho magického významu. Vlastne, všetko, čo sa týka trulli, je to istej miery záhadné.
Jediná jednoduchá a jasná vec na nich je spôsob ich stavby a praktickosť (v lete sú chladné, v zime teplé). Navyše, domy sa dali poľahky (v prípade potreby) „rozobrať“. A prečo bolo rozoberanie dôležité? Kvôli daniam. V 17. st. platil zákon Pragmatica de Baronibus, podľa ktorého sa platili vysoké dane z nových stavieb. Za stavbu bolo považované všetko, čo malo strechu. A tak, keď mala prísť inšpekcia z Neapolského kráľovstva, pod ktorú táto oblast spadala, strechu domu rozobrali a bolo po poplatkoch.
Slúžili ako obydlia, ako sýpky na obilie, ako úschovňa poľnohospodárskeho náradia či prístrešok pre zvieratá. Dnes sú niektoré trulli prestavané na pôsobivé hotely, bary a reštaurácie, z iných sú obchody. V r. 1926 bol (v tom istom stavebnom štýle) postavený chrám San Antonio, ktorý so svojou výškou 21 m výrazne vyčnieva ponad všetky domčeky.
I trulli di Alberobello (BA) – YouTube