Antonio Giacomo Stradivari. Taliansky majster-husliar; najslávnejší predstaviteľ cremonskej husliarskej školy. Narodil sa v neznámej dedine blízko mesta Cremona, asi v r. 1644 (rok narodenia nie je presný). Uvádza sa, že počas svojho života vyrobil 1100 hudobných nástrojov, ktoré vyrábal vo svojej dielni n.2 Piazza Dan Domenico v Cremone (dnes n.1 Piazza Roma). Dodnes sa zachovalo asi 650 nástrojov, z toho 512 huslí. Ceny hudobných nástrojov, ktoré sa zachovali, dosahujú dnes sumu okolo dvoch-troch miliónov dolárov za kus.
Prvé husle vyrobil v r. 1665. Najlepšie husle z jeho dielne vyšli v r. 1695-1725; tzv. zlatý vek Stradivariho tvorby. Z tohto obdobia pochádzajú aj husle Hammer Stradivarius, ktoré boli v r. 2006 vydražené za dosiaľ rekordnú sumu 3 544 000 dolárov. Meno získali po majiteľovi, Christianovi Hammerovi, ktorý ich kúpil ešte v 19.st. Od r. 1730 (pravdepodobne) nástroje už nevyrobil Stradivari, ale jeho synovia.
Originály sú označené: Antonius Stradivarius Cremonensis Faciebat Anno [rok]
Po smrti majstra Stradivariho* (zomrel ako 93-ročný; 18.12.1737), pokračovali v práci jeho dvaja synovia, Omobone a Francesco; bohužiaľ, svojho otca prežili len o päť rokov. Mimochodom, Stradivari mal dve manželky (tá druhá bola od neho o 35 r. mladšia; zomrela o pár mesiacov skôr ako on); s každou mal päť detí. Rastúci počet objednávok od šľachty aj známych hudobníkov, ba i jeho usilovnosť a skromnosť mu priniesli značné bohatstvo už za života.
*Presné postupy pri konštrukcii Stradivariho nástrojov, rovnako ako zloženie laku, zostávajú dodnes tajomstvom… aj napriek tomu, že tejto téme bolo venovaných množstvo výskumov. Husle Cremonských majstrov (Stradivari, rodina Amati a rodina Guarneri) sú dodnes neprekonané v kráse tónu.