Augustus. Známy tiež ako Gaius Iulius Caesar Octavianus. Oktavián.
Bol to práve Augustus, ktorý v r. 29 p. n. l. vymenil ostrov Ischia za Capri a začal tam spolu s priateľmi chodiť na letné dovolenky. Až do 7. st., kým sa nerozpadla Západorímska ríša, bývala na Capri šľachta a významní obyvatelia Rímskej ríše.
Gaius Iulius Caesar Octavianus bol prvým a jedným z najväčších rímskych cisárov (vládol 56 rokov). Hovorí sa o ňom, že „našiel Rím v tehlách a zanechal ho v mramore“. Augustovou vládou začalo dlhé obdobie mieru a prosperity, ktoré poznáme ako Pax Romana. Augustus posunul hranice rímskeho štátu, reformoval rímsky systém daní, dal rozšíriť sieť ciest, prestaval mnohé mestá, založil stálu armádu a pretoriánsku gardu. Po smrti bol Augustus vyhlásený senátom za boha, ktorého Rímania uctievali; mesiac dovtedy nazývaný Sextilis bol na jeho počesť oficiálne premenovaný na Augustus (august).
Čo sa týka jeho súkromia, zaujímavá by mohla byť zmienka o jeho manželke. Lívia bola bezcitná, intrigánska travička, bažiaca po moci; s nesmiernym sexappealom. Augustus bol ňou doslova očarený… predtým už bola vydatá; keď ju spoznal, čakala druhé dieťa. Otrávila takmer všetkých adoptívnych synov Augusta, len aby dosadila na trón svojho syna Tiberia. Nakoniec otrávila aj svojho muža (mal 76 rokov), ktorý nie a nie prenechať vládu Tiberiovi. Augustus (už), ale vedel, s kým má do činenia a dával si jedlo ochutnávať otrokmi. Miloval čerstvé figy a hrušky, ktoré si dával pred očami trhať. Lívia, tá „všadeprítomná“ potvora, ich potrela jedom a… a Augustov príbeh sa skončil. Obdobie jeho vlády sa nazýva zlatým obdobím rímskej kultúry.
Za najdôležitejšie architektonické diela Augustovej doby sú považované: slávny Augustov chrám v Ankare; Oltár mieru (Ara Pacis), zasvätený rímskej bohyni mieru Pax v Ríme, Marcellovo divadlo, Augustov oblúk a Pantheón (chrám všetkých bohov) v Ríme… prirodzene, mnoho ďalších, ktoré Augustus po sebe zanechal a sú v dejinách antiky neprehliadnuteľné.