Bialetti-Moka-Express („moka“ na počesť mesta Mokhā/Jemen, známeho vývozcu mimoriadne populárnej odrody kávy). Kanvica navrhnutá v roku 1933, je od 50-tych rokov štýlovou ikonou Talianska. Moka Express je klasika ocenená časom…
Originál Bialetti = osemuholník, osemsten (oktagén) = VZDUCH; voľnosť… “chuť žiť”… Plány Bialetti-Moka-Express sú vystavené v London Design Museum. Čistý klasický dizajn kávovaru so symetrickým kovovým telom s ôsmimi stenami je ľahko rozpoznateľný. Rovnaký dizajn je tu už viac ako osemdesiat rokov; vo svete neustále sa meniacich výrobkov a ich dizajnov je to nezvyčajné. Moka stala najznámejšou kanvicou na svete a bola uvedená v Guinessovej knihe svetových rekordov, ako aj v rôznych knihách o dizajne.
Maskot Bialettiho = chlapík so zdvihnutým ukazovákom, akoby si objednával ďalšie espresso. V taliančine sa nazýva l’uomino con i baffi; „malý atašský muž“. Maskot je karikatúrou Alfonsovho syna, Renata Bialettiho (od ilustrátora Paolo „Paul“ Campani). Bol to práve Renáto, ktorý v r. 1946 (po návrate z väzenia v nemeckom zajateckom tábore) prevzal opraty spoločnosti a efektívnou obchodnou stratégiou začal priemyselnú výrobu kávovarov; podarilo sa mu vybudovať z malej firmy impérium vďaka masívnej marketingovej kampani (od r. 1953). Keď Renáto vo veku 93 rokov zomrel (v r. 2016), jeho rodina mu vzdala hold trochu netradične. Jeho popol neskončil v klasickej urne, ale vo veľkej moka kanvici, ktorú uložili do rodinnej hrobky v Omegne.
Avšak, nebol to Renato Bialetti, ktorý vynašiel nádobu na espreso. Bol to Luigi di Ponti, ktorý v roku 1933 predal patent Renatovmu otcovi Alfonsovi Bialettimu, skromnému podnikateľovi, ktorý obchodoval s hliníkom. Alfonso bol zakladateľom poločnosti Bialetti Industries SpA, dnes obrovskej talianskej kuchynskej spoločnosti. Je dedom Alberta Alessiho (slávny dizajnér = čistý, funkčný dizajn; dizajnérsky dom; značka).