Bologna je hlavné mesto regiónu Emilia-Romagna v severnom Taliansku (do 400 tisíc obyvateľov). Je nazývaná aj červená (rossa) pre charakteristické budovy z neomietnutých tehál; aj vzdelaná (dotta) pre svoju najstaršiu univerzitu a kultúru, ktorá tu prekvitá celé storočia; alebo aj tučná (grassa) pre svoju tradičnú gastronómiu.
Nachádza sa 54 m n.m. a pre priaznivú geografickú polohu medzi Pádskou nížinou a Appeninami (už od čias antiky) je miestom, kde sa úspešne rozvíja poľnohospodárstvo. Dnes je aj domovom najväčšieho potravinárskeho priemyslu v Taliansku. V hodnotení životných podmienok v talianskych mestách je Bologna na vrchole rebríčka a patrí k najbohatším mestám krajiny.
Mesto bolo založené Etruskami; pôvodne sa volalo Felsina. Jeho úrodná pôda, bohatstvo na vodu, či strategicky priaznivá poloha boli dôvodom, že mesto v 6.-5. st. obývali keltské kmene. V r. 189 pred Kr. bolo premenované na Bononia a stalo sa rímskou kolóniou. Odvtedy si udržiava svoj mestský charakter. Cisár Henrich V. vyhlásil Bolognu za slobodné mesto, ktoré sa stalo členom Lombardského zväzu miest. Od r. 1861 toto mesto patrí k zjednotenému Taliansku.
Prednosťou mesta Bologna je sieť elegantných arkád pôvodom z 15. st., v dĺžke 35 km. Mimochodom, Portico di San Luca je jednou z najdlhších (nielen v Bologna, ale aj na svete). 666 arkád v dĺžke 3,5 km. Arkády poskytujú pohodlnú prechádzku mestom aj v nepriaznivom počasí; ale aj príjemný nákup v elegantných obchodoch. Zaujímavosťou je, že pri stavbe arkádových chodieb sa vždy dodržiavala požiadavka, že arkády by mali byť najmenej tak vysoké, aká bola výška jazdca na koni.
Bologna je známa aj svojimi vežami, ktoré v stredoveku určovali charakter (profil) mesta. Najdôležitejšie z nich sú dve, ktoré sú zároveň aj symbolom mesta. Rodové veže (zo stredoveku) sú k sebe šikmo naklonené: Asinelli (97 m) a Garisenda (48 m). Na vrchol Asinelli sa dá vyjsť po 498 schodoch, odkiaľ sa vám naskytne úžasný panoramatický výhľad na celé mesto.