Eol – boh vetra

Liparské (Eolské; Aeolské) ostrovy. 7 ostrovov vulkanického pôvodu v Tyrrhenskom mori (severne od Sicílie), 7 sestier: Lipari-Salina-Stromboli-Vulcano-Panarea-Filicudi-Alicudi. 300 slnečných dní v roku.

Aiol; Aiolos; Aeolus; Eol. Starogrécky boh vetrov. Vládca vetrov štyroch svetových strán. Sídlil v prekrásnom paláci na ostrove Aiolia, ktorý v staroveku stotožňovali s jedným z Liparských ostrovov. Ako miláčik bohov sa stal vládcom vetrov, ktoré držal pod zámkom v hlbokej jaskyni (vo vreci z volskej kože) a púšťal ich buď na príkaz bohov, alebo podľa svojej ľubovôle. Hlavné vetry, ktoré mu podliehali boli severný vietor Boreas, (mierny) západný vietor Zefyros, východný-juhovýchodný vietor Euros a južný Notos. Boreas bol zo všetkých vetrov najsilnejší a najprudší. Jeho sídlo bolo v Trákii, no na svojich krídlach sa preháňal po celom svete.

Čo sa hovorí…
Jedného dňa pristal na brehu jeho ostrova Aiolia ithacký kráľ Odyseus, ktorý už dlhé roky blúdil pri návrate domov z Tróje. Aiolos ho prijal veľmi vľúdne, priateľsky ho pohostil a na ďalšiu cestu mu venoval neobyčajne osožný dar. Tým darom bolo vrece z volskej kože, v ktorom Aiolos väznil vetry. Aiolos, ale ešte skôr ako mu dar dal vypustil z vreca západný vietor Zefyros, ktorý mal hnať Odyseovu loď k brehom Ithaky. Keď už bola loď na dohľad od jeho rodiska, stalo sa nešťastie… dvaja jeho muži (zo zvedavosti) potajme rozviazali vrece, lebo si mysleli, že je v ňom zlato. V tej chvíli z vreca vyleteli vetry, ktoré rozpútali neopísateľnú búrku a vrátili Odyseovu loď späť k ostrovu svojho pána. Na ostrove Odysea už tentoraz nečakalo priateľské privítanie. Márne Aiola prosil o odpustenie, že nestrážil dobre jeho dar. Aiolos vyhlásil, že ten, kto proti sebe obráti priateľský dar, nemôže byť v priazni bohov a z ostrova ho vyhnal.

Niektorí autori pripisujú Aiolovi zásluhu o rozvoj moreplavby: údajne, práve on, vymyslel lodnú plachtu.

Liparské ostrovy – Wikipedie (wikipedia.org)

error: Content is protected !!