Je rozdiel vo víne s označením DOCG a IGT? V krátkosti objasníme klasifikáciu talianskych vín. V r. 1963 bol v Taliansku prijatý zákon, ktorý mal za úlohu chrániť pôvod vín. Tento zákon sa inšpiroval francúzskym systémom AOC, ktorý bol prijatý v roku 1952. Talianske zákony rozdelili vína do troch skupín:
DOC//DOP (denominazione di Origine Controllata//Protetta); chránené označenie pôvodu (používa sa od 60-tych rokov). Ochranná značka vín (odroda, oblasť/prostredie, výrobné metódy… viac ako 400 vín) a originál-talianskych produktov (viac ako 160 výrobkov; napr. balsamický ocot; altamurský chlieb; mozzarella a pod.). Od r. 2010 sa prekrýva (a je postupne nahrádzaná) označením D.O.P., ktoré podľa EÚ viac vystihuje tradičnosť a špecifiká.
DOCG (denominazione di Origine Controllata e Garantita); podobne ako DOC aj toto označenie je súčasťou veľkej rodiny DOP a udeľuje sa už známym vínam, ktoré viac ako 10 rokov vykazujú špecifické kvality a spĺňajú kvalitatívne štandardy (zavedené v r. 1982). Vína s (najvyšším) označením DOCG sú pred fľaškovaním úradne kontrolované (odroda, limit pre hektárové výnosy, zrelosť hrozna pred spracovaním, proces výroby, vyzrievanie vína v sudoch a vo fľašiach), po nafľaškovaní zapečatené očíslovanou ochrannou známkou (napr. Chianti; Barolo; Barbaresco; Brunello di Montalcino; Vino Nobile di Montepulciano…).
IGT//IGP (indicazione Geografica Tipica//Protetta); možno hovoriť o treťom označení (vínnych a iných) produktov až do r. 2010. Dnes toto označenie naplno nahrádza označenie IGP. Pre získanie IGP uznania musia byť produkty z väčšej miery (nie pod 85 %) z istej oblasti/regiónu v Taliansku a musia sa spracúvať podľa špecifických postupov. Dnes je takto označených v Taliansku 118 vín a 116 potravinárskych produktov. Hoci je označenie IGT o stupeň nižšie ako označenia DOC a DOCG, vína s touto klasifikáciou sú zväčša svetovo uznávané vína s moderným duchom.
I 50 migliori vini italiani premiati al Best Italian Wine Awards 2019 | Forbes Italia