Piramidi di terra di Renon (provincia Bolzano; región Trentino-Alto Adige). Bizardné prírodné javy na náhornej pološine Renon sú tými najkrajšími pozemnými pyramídami v Európe.
Krásnu prírodnú scenériu tirolských Álp na severe Talianska, neďaleko mesta Bolzano (medzi dedinami Lengmoss a Mittelberg) dopĺňajú zvláštne, štíhle, 30 m vysoké tzv. zemné pyramídy (ako gotické veže), miestami končiace na vrchole uloženým balvanom, akoby klobúkom, či „dáždnikom do nepohody“.
Piramidi di Renon vznikli zvetrávaním svahov a čím vyššie sa nachádzal v dobe ich vzniku kameň tvoriaci „klobúk“, tým vyššia a mohutnejšia pyramída vznikla. Stĺp, ktorý stratí pokrývku, stĺp bez ochrany, rýchlo eroduje, postupne sa rozpadá a doslova zmizne. A zatiaľ, čo v jedna zemná pyramída zmizne, druhá sa vytvorí. Ich zvláštnosťou je práve súdržnosť a kompaktnosť v suchých podmienkach. Keď sú vystavené vlhku a dažďu okamžite strácajú stabilitu a rozpadávajú sa.
Je nesmierne ťažké definovať časový rámec, v ktorom sa stĺp zo zeme vytvorí; závisí to od mnohých faktorov. Rovnako je takmer nemožné presne určiť vek zemných pyramíd; prípadne, vek, aký môžu dosiahnuť. Vedci na základe mnohých výskumov a minucióznych analýz odhadujú, že pyramídy majú približne 25 000 rokov! Isté je, že tie najkrajšie a najväčšie sa vytvárajú tisícky rokov.
Tieto nestále prírodné útvary v Taliansku nie sú úplne výnimočné. Vyskytujú sa ešte v doline Rio Fosco na ceste do Longomoso a Monte di Mezzo, v Rio Rivellone (neďaleko Soprabolzano) a v Rio Gasterer v Auna di Sotto. Vyskytujú sa prakticky po celom svete a svojou nápadnosťou zaujímajú špecifické miesto v odbornej geomorfológii i vo folklóre.