podnebie a vetry Talianska

Podnebie Talianska je veľmi rozmanité. Severnú časť ovplyvňujú Alpy. Podnebie je vysokohorské s teplotami, ktoré v zime klesajú výrazne pod bod mrazu. Postupne prechádza do mierneho, kontinentálneho až po subtropické stredomorské podnebie na juhu krajiny. Južný výbežok polostrova vybieha do Stredozemného mora a takmer dosahuje úroveň afrického kontinentu. Z Afriky prichádza suchý a horúci vzduch s teplotami, ktoré sa v lete šplhajú až k 40 º C.

Vďaka Alpám, ktoré v oblasti fungujú ako prírodná bariéra proti vstupu studených vetrov, platí v Taliansku pravidlo, že čím viac na juh pôjdete, tým viac vám bude teplo. V Janove v auguste bude priemerne 30° C, ale v Palerme aj 38° C, ba i viac. Podobný je aj rozdiel teplôt mora, ktoré sa pohybujú od 23° do 26° C.

Pri predpovediach sa v súvislosti s vetrom objavujú rôzne pomenovania: Maestral (západný vietor) fúka predovšetkým v oblasti Korziky a severnej Sardínie (v severnom a severozápadnom smere). Libeccio (juhozápadný vietor) veje predovšetkým v Ligúrskom mori, na Korzike a v severnej polovici Tyrhénskeho mora. Zväčša prináša so sebou dážď a trvá zvyčajne (max.) 4 dni. Horúci a vlhký, južný vietor Scirocco zažijete predovšetkým na juhu Talianskej pevniny, na Sicílii, v Puglii a na juhu Sardínie. Môže dosiahnuť až sily víchrice a vytrvá 2-5 dní. Keďže fúka zo Sahary, často v ňom nájdete čiastočky červeného piesku. Tramontanu majú šancu spoznať tí, ktorí zavítajú v zime alebo na jeseň na západné pobrežie Talianska. Často dosiahne sily víchrice, obzvlášť v blízkosti hornatých pobreží, kde sa vyskytujú časté poryvy. Ide o severovýchodný vietor a trvá zväčša 2 dni. Bora môže trvať až 22 dní a ovplyvňuje predovšetkým sever Jadranského mora. Najviac je cítiť v zime a fúka zo severu.

Windsurf: Torbole (Lake Garda), 15 August 2018 – Bing video

error: Content is protected !!