Osimo

Osimo (provincia Ancona; región Marche), ktoré sa nachádza 12 km od pobrežia Jadranského mora, je monumentálne mesto s úchvatnými výhľadmi. Aj keď Osimo bolo založené gréckymi kolonistami, nachádzame tu veľa artefaktov najmä z obdobia Rímskej ríše. Rímania sú tu citeľní v celom okolí.

Centrum mesta vás očarí krásnymi budovami, napr. Palazzo Campana alebo Gallo, Teatro La Nuova Fenice, Katedrála San Leopardo z 8. st. či kostol San Nicolo postavený v 12.st. Pôsobivou stavbou je baroková radnica zo 17. st. Jej najzaujímavejšou časťou je átrium, kde sa nachádza lapidárium so sochami, epigrafmi či reliéfmi z doby rímskej. Sochy predstavujúce rímske postavy v tógach sú zaujímavé tým, že všetky sú bez hlavy. Aj preto sa obyvateľom Osima zvykne hovoriť „bezhlaví“.

Osimo sa okrem krásnych palácov, katedrál, námestí, obchodov a reštaurácií pýši nezvyčajnou atrakciou. Podzemným mestom; spleť jaskýň (doteraz ich bolo identifikovaných asi 90 v dĺžke 9 km) tvorených chodbami a zákutiami, ktoré sa všakovako hadia pod mestom. Vedci zatiaľ nemajú všeobecne akceptovateľné vysvetlenie, prečo bola táto sieť podzemných dutín usporiadaných na rôznych úrovniach a prepojených šachtami a komínmi, postavená.

Isté je (dôkazy existujú), že približne pred 2500 r., začali ľudia kopať do hĺbky… vytvárali tak obranné cesty a chodby, aby si zabezpečili vodu, aby prežili. Na pieskovcových stenách sú reliéfy, stredoveké rytiny, erby a rôzne symboly, ktoré vás vtiahnu do dávnej minulosti a začnete si nechtiac klásť otázky kedy-načo-prečo… V podzemí mesta Osimo nájdeme tri zaujímavé trasy. Le Grotte Cantinone, hneď vedľa rímskych hradieb. Le Grotte di Piazza Dante, prístupné z pivníc Palazzo Fregonara-Gallo. La Grotta Simonetti, do ktorej sa vchádza z paláca Simoncoti Hercolani Fava.

www.osimoturismo.it  <= tu nájdete potrebné info k prehliadkam

 

error: Content is protected !!
0
Košík
  • No products in the cart.