Presepe (jasličky/Betlehem), ako ho poznáme, je práca svätého Františka z Assisi. V noci na Štedrý deň r. 1223 v Greccio, Umbria, vytvoril prvý živý Betlehem v histórii.
Prvý Betlehem s figúrkami sa datuje od r. 1289; bol prácou sochára Arnolfo di Cambio, ktorý urobil osem drevených figúrok predstavujúcich Svätú rodinu, vola, somárika a troch kráľov. Doteraz sú zachované v bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme.
Odvtedy sa mnohí umelci snažili vytvárať drevené alebo terakotové figúrky. Prvými boli Toskánci, ale neskôr, ba dodnes, majstri betlehemov par excellence sú Neapolčania; symbolom tejto tradície a dôkazom neuveriteľnej zručnosti sú obchodíky na Via San Gregorio Armeno v historickom centre. Odporúčame zájsť si tam najmä v zimnom období, keď sa skoro stmieva. Rozsvietená ulička plná Betlehemov má neuveriteľnú atmosféru…
Medzi najprestížnejšie betlehemské školy patria (okrem neapolskej) aj školy z Bologne a Janova. Od r. 1800 sa tradícia “presepe“ rýchlo rozšírila po celom Taliansku a koncom 19. st. jasličky/Betlehem vstúpili a našli svoje miesto v príbytkoch ľudí (najmä na juhu krajiny).
Kedy prišiel do Talianska vianočný stromček? V druhej polovici 19. st. vďaka kráľovnej Margherite Savojskej, ktorá dala jeden postaviť a vyzdobiť v Palazzo del Quirinale, čo bol začiatok skutočnej „módy“ vianočných sviatkov, ktorá sa rýchlo rozšírila po celom polostrove. Tradícia chce, aby bol vianočný stromček pripravený a vyzdobený 8. 12. a „stiahnutý“, teda odložený 6. 1. (Epifania).
V Bari (Puglia) sa stromček pripravuje 6. 12. (sviatok San Nicola) a v Miláne (Lombardia) 7. 12. (sviatok Sant‘ Ambrogio).