Oficiálny názov: Toscana
Toskánsko je určite najznámejší región v strede Talianska; susedí s Lazio (JV), s Umbria a Marche (V), Emilia-Romagna (S) a Ligúria (SZ). Keď sa povie Toskánsko, každému sa v predstavách vybavia horské mestečká a usadlosti, stredoveké veže, polia posiate slnečnicami… Toskánsko je turistický a kultúrny skvost Talianska.
Problémom Toskánska je, že neviete, čo skôr… vidiek-mesto-pobrežie? Popíjať víno či obehnúť múzeá? Spravte si plán, kde bude „všetko“. Jedinečná umelecká patrimónia oblasti zahŕňa architektúru, maliarstvo a sochárstvo, zhromaždené v desiatkach známych múzeí a galérií v mestách či mestečkách. Významnými turistickými cieľmi v Toskánsku sú Florencia, Pisa, Lucca, Maremma (v provincii Grosseto), Crete Senesi, Siena a San Gimignano so svojím renesančným námestím najväčším v Európe. Toskánsko v súčasnosti propaguje agroturizmus (najnovší trend v cestovnom ruchu; návštevníci bývajú na farmách, kde sa pracuje; môžu sa k aktivitám aj pridať). Región Toskánsko je vyhľadávaný intelektuálmi, umelcami a emočne vyspelými turistami pre svoju malebnosť a cit miestnych staviteľov splynúť s krajinou. Je to kraj umenia, histórie a pôsobivých scenérií.
Vodstvo: Tyrhenské more, Ligúrske more
Ostrovy: Elba (223 km²), Capraia, Giglio, Giannutri, Gorgona, Montecristo, Pianosa
9 provincií: Arezzo, Grosseto, Livorno, Lucca, Massa-Carrara, Siena, Pistoia, Prato, Pisa
Hlavné mesto: Florencia
Počet obyvateľov: 3 723 000 (pre porovnanie: SR má asi 5 430 000 obyvateľov)
Rozloha: 22 987 km²; krajina je prevažne hornatá (Apeniny na severe a východe; Apuánske Alpy známe ťažbou carrarského mramoru na severozápade), s nížinou na západe a malebnými prímorskými letoviskami. Toskánske pobrežie je dlhé 397 km.
Podnebie: Stredomorská klíma (pozdĺž pobrežia) postupne (smerom do vnútrozemia) nadobúda kontinentálne atribúty; apeninské vrcholy Toskánska majú typické vysokohorské podnebie. Mikroklimatické rozdiely medzi zónami sú v regióne citeľné.
Letecké spojenie: Vienna-Firenze; Vienna-Pisa; Vienna-Bologna (Emilia-Romagna)
Cesta autom: Bratislava-Florencia; vzdialenosť 893 km = asi 9 hodín cesty
Toskánsko. Čím si oblažiť chuťové poháriky?
Ochutnajte: ribollita (hustá zeleninová polievka s kapustou, fazuľou a chlebom); cacciucco (rybia polievka par excellence); bistecca alla fiorentina (steak z hovädzieho mäsa); rosticciana (grilované bravčové rebierka, marinované s feniklom, chilli a rozmarínom); panzanella (šalát zo suchého chleba a zeleniny); pici all aglione (cestovina, podáva sa s cesnakovo-paradajkovou omáčkou, niekedy len so strúhankou); necci (palacinky z gaštanovej múky plnené čerstvým krémom z ricotty); cantucci (tvrdé a chrumkavé „sucháre“ z mandľového cesta s kúskami mandlí, namáčajú sa do dezertného vína)…
Z regionálnych vín odporúčame: Chianti Classico, Brunello di Montalcino, Bolgheri, Vino Nobile di Montepulciano, Il Tignanello, Vernaccia di San Gimignano… čo konkrétne? červené víno Tenuta San Guido Sassicaia Bolgheri, Il Poggione Brunello di Montalcino D.O.C.G., Casanova di Neri Tenuta Nuova, San Giusto a Rentennano La Ricolma Merlot Toscana I.G.T, Le Macchiole Paleo Bolgheri; biele víno Bibi Graetz Testamatta Bianoc Toscana I.G.T., Ornellaia Toscana Bianco I.G.T., Querciabella Batar I.G.T.; dezertné víno Vin Santo (ako naše slamové víno)…