Pokiaľ zavítate na sever do oblasti Castelsardo, nezabudnite sa vyfotiť pri Roccia dell‘ Elefante. Unikátna Slonia skala (vysoká 4 m) vás určite zaujme a fotky pri nej patria k „povinným“, ak ste na Sardínii. Ide o mohutný lávový blok, ktorý tvarom (z istého pohľadu) veľmi pripomína slona. Je čiastočne pokrytá lišajníkmi a stojí hneď pri ceste č. 134, z Castelsarda do Sedini.
Skala má veľký archeologický význam. Ľudia doby bronzovej v nej vydlabali miestnosti, ktoré vyzdobili kresbami so symbolmi živočíšnej a rastlinnej ríše (napr. býčie rohy ako kult Boha býka a pod.). Symbolika dekorácií je pre nás veľmi významným zdrojov poznania. Slonia skala bola hrobka, tzv. domus de janas, s pohrebnou komorou.
Jedna z najvýznamnejších sardínskych kultúr Ozieri, pochovávala svojich zosnulých do hrobek vytesaných do skál = domus de janas, ktorých sa na Sardínii dochovalo na tisícky. Nazývali sa „domus de janas“, čo v preklade znamená „obydlia víl“, lebo pôvodní obyvatelia si nevedeli vysvetliť ich účel a domnievali sa, že tam žijú víly. Zosnulých do hrobov ukladali v tzv. fetálnej polohe (poloha dieťata v matkinom lone; poloha naboku, telo schúlené, kolená ohnuté). Kultúra Ozieri, navyše, zdokonalila výrobu keramiky a ako prví ťažili a spracúvali kovy (meď, olovo a striebro). Na Sardínii nájdete množstvo artefaktov, ktoré dokazujú, že život tu bol už v dávnych-pradávnych dobách.
Slonia skala je najfotografovanejším kameňom Sardínie. Pôvod tohto prírodného diela je unikátny. Kedysi dávno sa odlomila a spadla do údolia časť skalného komplexu Monte Casteddazzu. Zostala tam tisícky rokov, počas ktorých kameň zvetrával a postupne získal podobu slona s chobotom. Keď budete v okolí Castelsardo, určite sa zastavte…