talianske cestoviny

Kto by nepoznal talianske cestoviny? Druhy cestovín (vraj existuje vyše 300 tvarov): spaghetti, tortellini, penne, lasagne, farfalle, gnocchi, fusili, tagliatelle, orecchiette, macaroni, rigatoni, raviolli, fettucine, pappardelle, linguine, cavatappi, stelline, coralli, canelloni, ecc. (pasta ripiena; al forno; fatta a casa; con la salsa…)

Cestoviny = jedlo vyrobené z nekysnutého cesta pomocou múky, vody alebo vajec.
Vznik cestovín sa datuje do doby pred naším letopočtom. Prvé zmienky pochádzajú zo Starovekého Grécka, kde koláčové cesto usušili na slnku, potom natrhali na kúsky a uvarili. Rímania tento nápad zdokonalili tým, že cesto nakrájali na rovnaké pásiky, ktoré nazývali laganon, čo zrejme súvisí s dnešným názvom lasagne. Teda, lasagne tu už boli za čias Etruskov a Rímanov, na istý čas (v stredoveku) boli zabudnuté.

Čo sa týka spaghetti, legenda hovorí, že to bol Marco Polo (zmienka z r. 1292), ktorý ich doviezol do Talianska z Číny. V každom prípade, predpokladá sa, že to boli Arabi, ktorí priniesli „pasta“ do sicílskej kuchyne okolo r. 1100. Sicílčania boli mnoho storočí majstrami v príprave cestovín, ktoré sa, napokon, rozšírili do celého Talianska, následne do celého sveta. Kohokoľvek sa opýtate, každý vie vymenovať niektoré talianske cestoviny... zaručene každý začne špagetami.
Prvé cestoviny sa vyrábali doma. Prvé továrne na cestoviny začali v Taliansku vznikať až v 17. storočí.

 

error: Content is protected !!