Agrigento

Agrigento (provincia agrigento; región Sicília ) založili v 6. st. p. n. l. Grékovia (Acragás) na náhornej plošine medzi riekami Sant´Anna a San Biagio. Je významným letoviskom, v ktorom sa snúbi moderná doba s bohatou históriou.

Turisti vyhľadávajú Agrigento najmä kvôli stavebným a umeleckým pamiatkam; je to známe archeologické nálezisko, tzv. Údolie chrámov (Valle dei Templi). Na tomto mieste sa vraj nachádzalo najkrajšie mesto zo všetkých pozemských miest (Acragás); navyše, patrilo k najvýznamnejším gréckym kolóniám na Sicílii.

Údolie chrámov je najbohatším zoskupením zachovaných gréckych chrámov na svete. Sú tu aj zvyšky stavieb z neskoršieho helenistického a rímskeho obdobia. Od r. 1997 je Agrigento s Valle dei Templi zapísané na zozname Unesco. Ruiny chrámov sú roztrúsené po celom okolí… neobíďte Heraklov chrám (Tempio di Ercole), chrám Dia Olympského, nikdy nedokončený Jupiterov chrám (Tempio di Giove), chrám Kastora a Polydeuka či Chrám Svornosti (Tempio di Concordia z r. 430 p. n. l.), ktorý je považovaný za najkrajšiu stavbu gréckeho sveta. Do Údolia chrámov sa dostanete pešo, z námestia Piazza Marconi (stred mesta). Nevynechajte helenisticko-rímsku štvrť (zo 4.-3. st. p. n. l.), kde sú nádherne zachované mozaikové podlahy a maľované steny, kanalizácia či vodovodné potrubie. Za najkrajšie sú považované Afroditin dom, dom s diamantovou mozaikou, dom gazely a dom abstraktného majstra.

Avšak, Agrigento nie sú iba pamiatky. Na svoje si tu prídu aj milovníci prírody a vodných športov, nájdete tu prekrásne pláže ako stvorené na relax. Mesto samotné má úžasnú atmosféru a množstvo reštaurácií a kaviarní ponúka lokálne špeciality, vína a nefalšovanú sicílsku pohodu teplých večerov a lenivých dní (nočný život nevynímajúc).

Agrigento – valle dei templi (patrimonio UNESCO) [4K] – YouTube

error: Content is protected !!