Neapol, Pompeje a Sorrento (SR)

Vidieť Neapol a... chcieť sa vrátiť

Galéria:

Máte záujem? Napíšte nám:

Dôležité (neprehliadnite):

Program nie je povinný. V prípade individuálneho záujmu môžete absolvovať len vybranú časť programu. 

Prvý a posledný deň sú určené najmä na transfer a ubytovanie. Program v tieto dni sa prispôsobuje letovým poriadkom.

Rezervujte včas. Cena zájazdov je závislá na aktuálnych cenách leteniek; tie sa môžu meniť.

Pamiatky. Sprievodca nesprevádza vo vnútri pamiatok, pokiaľ to nie je v programe uvedené. 

Program:

 1. deň: prílet z Viedne do Neapola; transfer do hotela; ubytovanie
 2. deň: raňajky; Pompeje; poobede tzv. „srdce Neapola“; večer individuálne voľno
 3. deň: raňajky; celodenný výlet do Sorrento; večer individuálne voľno
 4. deň: raňajky; check-in z hotela; historické centrum mesta; vo večerných hodinách odlet z Neapola do Viedne

 

Po prílete sa ubytujeme a zorientujeme sa v okolí hotela, navečeriame sa. Ako prvý silný zážitok nás čakajú Pompeje. Trojhodinová vychádzka archeologickým parkom je dych berúcim zážitkom. Pompeje sú dôkazom prosperujúceho života v 1. st. n. l. Uvedomíte si, že životný štýl Pompejčanov bol plný luxusu, a to i vzhľadom k dnešným pomerom. Milovali život; dobré jedlo, kúpele, hry a radovánky každého druhu. Dôkazov na to všetko nájdete v každej pompejskej ulici. Po návrate z Pompejí dáme tzv. „srdce Neapola“. Srdcom Neapola je Piazza del Plebiscito s Basilica di San Francesco di Paola, s kráľovským palácom Palazzo Reale (oproti) a významnou opernou scénou Teatro San Carlo (vedľa kráľovského paláca); v tesnej blízkosti sa nachádza Galleria Umberta I. (miesto relaxu) a známa kaviareň Gambrinus, ktorú nemôžeme obísť (káva či drink je povinným rituálom každého návštevníka Neapola). Odtiaľ smerom nadol (k moru) sa dostanete na pobrežnú promenádu, tzv. Lungomare; okrem kaviarničiek a barov sú tam pevnosti Castel dell´Ovo (Vaječný hrad; najstarší hrad) a Castel Nuovo/Maschio Angioino (Nový hrad). V podvečer sa necháme vyviesť lanovkou na vyhliadku k pevnosti/hradu Castel Sant’ Elmo. Otvorí sa nám prenádherný výhľad na celý Neapol, azúrovú zátoku a, samozrejme, majestátny Vezuv. …mimochodom, práve k tomuto miestu sa viaže známa fráza „vidieť Neapol a zomrieť“. Večer individuálne voľno, osobný relax.

Tredí deň nás čaká farebné a voňavé Sorrento. Po príchode budeme vnímať farby, vône a chute miestnych eco-bio gastro-výrobkov na jednej rodinnej farme. Náš šofér nás odvezie priamo zo stanice v Sorrente na citrónovo-olivovú farmu. Budete mať môžnosť ochutnať typické citrónové produkty, syry, salámy, víno ba i čerstvý olivový olej… budete zasvätení do výroby typických produktov z oblasti Sorrenta… budete mať šancu nazrieť do vínnej pivnice a degustovať lokálne víno… na záver nás čaká spoločný obed. Po exkurzii a dobrom obede nás šofér odvezie do Sorrenta. Ak ste videli film „Nebožtíci přejí lásce“, práve Sorrento je miestom, ktoré tvorilo kulisy v scénach pri mori. Čaká nás pohodová prechádzka po pobrežnej promenáde, po terasách nad morom či starým mestom plným barov a kaviarničiek. Určite si doprajte tie najkrajšie pohľady a zábery z terasy mestského parku Villa Comunale, barokový chrám San Francesco s krížovou chodbou zo 14. st., či Dóm zo zvonicou pôvodne z 11. st. na Piazza Tasso (stred mesta), cez ktorú vedie hlavná trieda mesta Corso Italia.

V posledný deň nás čaká historické centrum mesta Neapol (mimochodom, najväčšie historické centrum v Európe; od r. 1995 zapísané v UNESCO). Užijeme si prechádzku po Via Tribunali a Spaccanapoli s množstvom úžasných sakrálnych stavieb a dych berúcich zákutí. Nevynecháme ani Via S. Gregorio Armeno, celoročne plnú ručne robených betlehémov. Zážitkom je Duomo, nádherná katedrála so základmi z r. 324 s kaplnkou S. Gennara (Tesoro di S. Gennaro) a neapolské podzemie Napoli sotterranea, kde strávime takmer dve hodiny. Naobedujeme sa v niektorej z rodinných tratorií v centre. Poobede budete mať priestor na posledné nákupy, alebo možnosť navštíviť tajomnú kaplnku S. Severo (Il Cristo velato = vrcholné dielo svetového sochárstva); kláštor S. Chiara so záhradami plnými citrónov či Národné archeologické múzeum… v podvečer presunieme na letisko a plný zážitkov, s množstvom fotiek a darčekov odletíme do Viedne.

Objednať tu: Poznávací zájazd Taliansko – Taliansko: Adventný Neapol, Sorrento a Pompeje 2022/2023 | Dovolenka SME

Cena zahŕňa:

 • letenka Viedeň – Neapol a späť s príručnou batožinou
 • transfer z/na letisko
 • 3x ubytovanie s raňajkami
 • slovenského sprievodcu
 • poistenie CK

 

Cena nezahŕňa:

 • vstupy do múzeí, galérií; mhd či taxíky v meste
 • miestnu daň (platí sa priamo na mieste)
 • lístok na vlak do/zo Sorrenta
 • cestovné poistenie klienta
 • príplatok za jednolôžkovú izbu
 • príplatok za batožinu do podpalubia
 • všetko nešpecifikované pod „cena zahŕňa“

Info o destinácii:

Neapol… miliónová metropola, hlavné mesto regiónu Campania. Mesto s bohatou históriou a závideniahodnou kultúrnou tradíciou, ktorého panorámu dotvára činná sopka Vezuv. Leží na pobreží Tyrrhenského mora. Je hlavným hospodárskym centrom juhu krajiny a tretím najväčším mestom Talianska (Rím-Miláno-Neapol). Neapol je najtalianskejšie mesto Talianska. Jedno z najstarších a najdlhšie obývaných miest na svete, ktoré má mnoho tvárí. Mesto, ktorému odpustíte všetko, lebo jeho jedinečná atmosféra zostane, navždy, originálnym odtlačkom vo vašich spomienkach. Čím je Neapol taký výnimočný a charakteristický? Životným štýlom jeho obyvateľov a zovšadiaľ sálajúcou pohodou. Poďme si ho spolu užiť v predvianočnom čase, keď je plný svetielok, stánkov a všakovakých vôní…

Pompeje. Najhoršia prírodná katastrofa antického sveta (od r. 1997 sú na zozname Unesco). História Pompejí začína v dobe, keď pomaly končili dejiny starovekého Egypta, keď Grécko začínalo byť významnou hospodárskou, námornou i vojenskou mocnosťou, keď vznikal Rím… podľa posledných nálezov a potvrdení sa presunieme v čase, až ku dňu 24. 10. 79 n. l. a vďaka 6-10 m vrstve popola (erupcia trvala tri dni) máme dnes takmer dokonalú predstavu o živote starých Rímanov.

Sorrento. Pobrežné mesto a letovisko ležiace neďaleko Neapola, na brehu Tyrhenského mora, na 50 m vysokej tufovej skale. Už v staroveku bolo obľúbeným kúpeľným mestom a mestom relaxu starých Rímanov (tzv. Surrentum). Jeho lávové terasy, doslova obklopené pomarančovníkmi a citrónovníkmi, jeho poloha pri mori, ikonické pláže a romantické pobrežie s výhľadom na Vezuv a ostrov Capri vás „dostanú“.

error: Content is protected !!