bikiny

Bikiny. Dva neveľké kusy tkaniny obliekali už dievčatá hrajúce loptové hry na Sicílii v 4. st. n. l. Archeológovia ich objavili na rímskych mozaikách štyri roky po Réardových bikinách (neďaleko mesta Piazza Armerina; VillaRomana del Casale). Aj vo filmoch pre pamätníkov sú k videniu ženy v plaveckých úboroch z dvoch častí;  ale tie mali k skutočným bikinám ešte ďaleko (viac zakrývali než odhaľovali).

Bikiny, tak ako sú známe v dnešnej podobe, ale skutočne vymysleli dvaja francúzski návrhári, ktorí ich rok po skončení druhej svetovej vojny takmer súčasne začali predávať. Prvý z nich, Jacques Heim, predstavil svoj výtvor nazvaný Atom na začiatku leta 1946. Meno odvodil od – na vtedajšie pomery nepatrnej – veľkosti úboru. O tri týždne neskôr potom Louis Réard, pôvodne strojný inžinier z Renaultu, zmenšil Heimov „kúpací odev“ na povestné trojuholníčky a triumfoval. Na prvé bikiny spotreboval Réard látku o málo väčšiu ako formát papiera A4. „Ak ich neprevlečiete snubným prsteňom, nie sú to žiadne bikiny“, vyhlasoval. Zvlášť trojuholník v oblasti zadku bol aj na dnešné pomery veľmi skromný. Predaj spočiatku viazol, zvlášť v upätejšej Amerike.

Ešte v r. 1957 hlásal tamojší časopis Mladé dievča: „Nie je potrebné plytvať slovami pre takzvané bikiny, pretože je nemysliteľné, že by dievča s taktom a vkusom mohla niekedy obliecť takú vec“. Na súťaži Miss World konanej v r. 1951 v Británii boli bikiny zakázané. Aj Španielsko, Taliansko a Portugalsko najprv dvojdielne plavky zakazovali; viac sa presadili až po tom, čo sa v nich vo filme „A boh… stvoril ženu“ ukázala B. Bardotová… Obľuba bikín, s výnimkou 80-tych a začiatku 90-tych rokov, len a len stúpala. Stále pôsobia mladistvo, sexy, provokujú a budia obdiv a rozruch.

Pozrite sa, ako sa za posledných sto rokov premenila plážová móda: https://www.youtube.com/watch…

 

error: Content is protected !!