Borgo Parrini

Borgo Parrini, dedinka Partinico v provincii Palermo (región Sicília). Farebné domy, majolika a dláždené ulice. Akási mini-(Gaudího) Barcelona na Sicílii. Malý klenot, ktorý nemožno vynechať; pripíšte si ho na svoj cestovateľský zoznam. Nachádza sa asi 30 km od Palerma (smer Monreale) a 71 km od Trapani.

História Parrini sa datuje od 16. st., keď jezuiti z noviciátu v Palerme (nazývaní Parrini; Parrini = kňazi) kúpili zopár pozemkov v Partinico. Postavili tam kostol zasvätený Panne Márii, mlyn, sklady, pár domov a postupne sa okolo kostola rozrástla dedina.

Obec sa začala stávať známou v druhej polovici 18. st. s príchodom francúzskeho kniežaťa Henryho d‘ Orleans, vojvodu z Aumale, ktorý chcel využiť úrodnú pôdu na výrobu vína Moscato di Zucco. Založil prosperujúcu firmu, v ktorej našlo prácu asi 300 ľudí; víno sa vyvážalo najmä do Francúzska a Nemecka. Po druhej svetovej vojne sa ľudia začali sťahovať za prácou do veľkých miest a Parrini (ako mnohé malé talianske mestečká) postupne zostala takmer opustená.

Boom nastal asi pred desiatimi rokmi, keď sa Giuseppe Gaglio, podnikateľ, ktorý tu strávil svoje detstvo, rozhodol kúpiť a zrekonštruovať niektoré budovy v centre, v štýle katalánskeho modernizmu Antoniho Gaudího.

Vďaka Giuseppe-mu Gaglio sa malé mestečko zmenilo na príťažlivé a vyhľadávané masami turistov z celého sveta, dychtivých po kráse a nadšených neskutočnou atmosférou tohto miesta.

DJI Mavic Mini Cinematic Video Borgo Parrini Partinico (PA) – YouTube

error: Content is protected !!