campari

Campari. Vďaka svojej rubínovej farbe je symbolom vášne a nespútanosti. Prvé bolo vyrobené v r. 1860 v Taliansku v meste Novara. Jeho tvorcom bol miestny krčmár a liehovarník, Milánčan Gaspare Campari, ktorý likér pomenoval skromne… po sebe.

Továreň na alkohol založil v r. 1860. Prvé značky Bitter a Cordial boli zaregistrované v r. 1888. Po smrti otca prevzal spoločnosť jeden z jeho piatich synov, Davide. Ten zaviedol zásadné zmeny, ktoré transformovali spoločnosť na jednu z najznámejších a najsilnejších spoločností vo svete.

Campari Group je názov nadnárodnej spoločnosti so sídlom v Miláne, so 14 výrobnými závodmi vo svete (štyri z nich sú v Taliansku), 4000 zamestnancami a obratom 1,8 miliardy eur. Predáva sa vo viac ako 190 krajinách sveta a je v prvej desiatke najslávnejších svetových značiek. Za jeho úspechom stojí veľmi dobrý marketing; najmä televízne reklamy… na jednej z nich sa podieľal aj slávny Federico Fellini.

Dnes vlastní 51 % podiel spoločnosti rodina Garavoglia. Domenico Garavoglia získal spoločnosť v r. 1952. Od r. 1994 je prezidentom spoločnosti jeho syn, Luca Garavoglia, ktorý urobil niekoľko úspešných akvizícií.

Likér sa vyrába macerovaním (lúhovanie) 86 horkých bylín, aromatických rastlín a ovocia v hydro-alkoholickom roztoku. Okrem spomenutých ingrediencií tajná receptúra obsahuje aj cukor a farbivá. Aromatický výluh má 68 % obsah alkoholu. Asi najznámejšími sú Bitter Campari (dosahuje 25 % gradáciu). Campari Soda, čo je Bitter Campari zmiešaný so sódou (obsah alkoholu 10 %). Cordial Campari je aromatický sladký likér (s 36 % gradáciou). Bitter sa podáva sa chladený. Samotný, so sódou, pretrepaný s ľadom; tiež je dôležitou súčasťou miešaných nápojov, napr. Americano či Negroni.

Campari – Red Passion Campari Tonic – YouTube

 

error: Content is protected !!