Chioggia

Zaujímavé ostrovné mesto Chioggia (v benátskom dialektu Cióxa, latinsky Clodia maior) leží v Benátskej lagúne (región Veneto). Dnes je významným rybárskym prístavom. Je spojená s letoviskom Sottomarina. Staré historické centrum má „nálepku“ Malé Benátky. Časť mesta totiž leží na ostrovoch; a hoci jeho väčšia časť je na pevnine, mestečko sa pravým Benátkam veľmi podobá. Je obľúbené a vyhľadávané turistami z celého sveta.

Chioggia je kúzelné rybárske mestečko s bohatou históriou. Je rímskeho pôvodu, v stredoveku bolo bohaté a druhé najdôležitejšie mesto Benátskej republiky. V Chioggia je  architektúra nesmierne podobná tej benátskej (kostoly, kanály s mnohými mostami…). Najväčším kanálom je Canal Vena s deviatimi mostami; najväčším z nich je most Ponte Vigo. Uličky mesta  sú takmer všetky kolmé k námestiu a pripomínajú  rybiu kosť.  Medzi najznámejšie kostoly patrí Sant’Andrea zo začiatku  18. st.  Vedľa neho sa nachádza veža Torre dell’Orologio z 9.-10. st. Vo veži  sú najstaršie  hodiny na svete, skonštruované Giovannim Dondim dell’Orologio.

V Chioggia je jedna z filiálok Padovské univerzity Università degli Studi di Padova. Sídli v Paláci Grassi umiestnenom na brehu Canal Vena. Študuje se tu morská biológia. Mesto je pro tento odbor úplne ideálne, práve kvôli blízkosti mora. Univerzita tu má aj hydrobiologickú výzkumnú stanicu.

A ešte, jedna úsmevná zaujímavosť navyše… Chioggia predstavuje ojedinelý demografický prípad v krajine. Vyskytujú se tu prevažne dve priezviská, Boscolo a Tiozzo.

Chioggia „Little Venice“ Italy Highlights – Bing video

error: Content is protected !!