Gole dell´Alcantara

Gole dell´Alcantara (Sicília). Prírodný kaňon, dlhý viac ako 6 km, ktorý sa vinie v južnej časti provincie Messina, sa nachádza asi 20 km od Catanie. Botanický a geologický park Gole dell´Alcantara je považovaný za jedno z najkrajších a najnaturálnejších miest v Taliansku. Ak budete mať chuť na niečo adrenalínové (okrem výstupu na Etnu) a ste v zóne, určite sem zájdite.

Ako to vzniklo? Asi pred 8 000 rokmi bolo koryto rieky Alcantara (jej vek je 300 000 rokov) zablokované lávovým prúdom z Etny. Láva sa v studenej riečnej vode prudko ochladila a vznikli tak akési „stĺpy“ či nepravidelné zlomeniny (miestami) vysoké 30-50 m. Tieto, pretínajúc sa, vytvárajú rôzne päť-šesťuholníkové, hranolové, často aj chaoticky pôsobiace, štruktúry a tvary… avšak, oku nesmierne lahodiace. Napr. „stoh dreva“; „harfa“; orgánové trubice a pod. Pomedzi lávové vyvreliny si (postupne) rieka Alcantara vykliesnila nové riečisko. Široké v najužších miestach 2 m, v najširších okolo 4-5 m. Roklina sa stala jedinečnou atrakciou svojho druhu v krajine. Kaňon je neopísateľne fotogenický.

Gole dell´Alcantara. Tiesňava s priezračne modrou vodou (má celoročne stabilnú teplotu 12° C) je obklopená tmavými skalami a bujnou vegetáciou. Vyhliadkový okruh (pešo) trvá asi 40 min. a je to nádherná vychádzka s prekrásnymi scenériami. Po ceste sú vytvorené plošiny, ktoré umožňujú obdivovať tie najzaujímavejšie časti rokliny. Tiež je k dispozícii Shuttle tour. Pre odvážnejších poskytujú Gole dell´Alcantara, autentickejšie (ba až adrenalínové) zážitky, napr. Special Body Rafting so sprievodcom (60 €) či Trekking Fluviale so sprievodcom… (30 €). V cene je zahrnuté neoprénové oblečenie, čižmy, bunda, ochranná prilba a doplnky. Základné vstupné do botanického a geologického parku Golle dell´Alcantara je 6 €.

https://www.golealcantara.it/en/

error: Content is protected !!