Gradara

Gradara. Mesto, na hranici regiónov Marche a Emilia Romagna. Strategická poloha, skvelé výhľady. Mesto, ktoré obklopuje dvojitá línia hradieb s nádherným cimburím a vežami (postavené v 14. st.).  Avšak, dominantou mesta je hrad z 12. st., ktorý nám pripomína silu rodín, ktoré tu vládli: Malatesta, Sforza a Della Rovere.

Impozantné hradby okolo mesta sú jednou z najzachovalejších štruktúr svojho druhu v Marche a spolu s hradom sú najnavštevovanejším miestom  regiónu. Stredoveká Gradara sa nachádza 25 km od Rimini, 15 km od Pesaro a 33 km od Urbina.

Hrad má pôsobivú polygonálnu vežu, ktorú spomína aj  renomovaný taliansky básnik Dante Alighieri v diele Božská komédia. V piatom speve diela, Inferno (Peklo), je epizóda o dvoch milencoch s názvom Paolo a Francesca a o ich tragickom príbehu. Na zámku ich pristihol Gianciotto, manžel Francescy a Paolov brat (bol hlavou dynastie Malatesta). Gianciotto ich oboch v záchvate žiarlivosti zavraždil a podľa Danteho skončili všetci traja v pekle. Predpokladá sa, že k tragickej vražde milencov došlo práve na hrade Gradara v r. 1289.

V interiéroch hradu sa nachádzajú cenné oltárne obrazy, fresky a nábytok z 15. st. V exteriéri hradu tzv. „Cesta milencov“ s prekrásnymi výhľadmi na okolie Gradara, Teatro dell´Aria či enviromentálny vzdelávací park venovaný sokoliarstvu.

Gradara in 1 Minute [short cinematic video 4K] – Bing video

 

 

error: Content is protected !!
0
Košík
  • No products in the cart.