Grotte del Caglieron

Grotte del Caglieron. Na samote Breda, neďaleko mestečka Fregona (provincia Treviso; Veneto), len 60 km na sever od Benátok, sa nachádza tento (doslova) „balzám na dušu“… nádherný prírodný park a jaskyňami a upravenými chodníkmi, s početnými (niekoľko metrov vysokými) vodopádmi, ktoré majú svoje čaro v každom ročnom období. Komplex pozostáva z radu dutín, z ktorých časť je umelého pôvodu (vytvorená ľudskou rukou) a časť prírodného pôvodu (hlboká roklina vytvorená Caglieronskou bystrinou na striedajúcich sa vrstvách vápencového zlepenca, pieskovca a slienu pred 16-10 miliónmi rokov).

Čo uvidíte? Úchvatné vodopády. Veľkú jaskyňu Grotta dei Breda, známu šikmými stĺpmi, podopierajúcimi vrstvy pieskovca, ktorý tvorí strop. O niečo ďalej vás drevený chodník zavedie k jaskyni Grotta di San Lucio, ktorá slúži aj na zrenie „jaskynného syra“. Na konci cesty  nájdete dva starodávne mlyny. Prvý je vyhlásená reštaurácia, druhý Kamenárske múzeum(na pamiatku starodávneho remesla*). Na spiatočnej ceste natrafíte na vyhliadku, z ktorej môžete obdivovať jedinečné prírodné výtvory.

*Zachované dokumenty hovoria o tom, že tu od 14. st. miestni obyvatelia ťažili zo skalnatých stien (vcelku mäkký) kameň. A práve ťažobné práce vytvorili celú sériu hlbokých a sugestívnych jaskýň, ktoré dnes možno navštíviť.

Parco Grotte del Caglieron – Pro Loco Fregona <= tu nájdete potrebné info

Grotte del Caglieron a Fregona (Tv) – Bing video

error: Content is protected !!