Karneval v Benátkach I.

…najslávnejší karneval v Európe. Il Carnevale di Venezia. Verejná oslava pod holým nebom. Začiatok 40-dňového pôstu. Slovo „carnevale“ sa etymologicky skladá z dvoch slov: carne (mäso) a levare (vzdať sa, opustiť). To by sme mohli chápať ako začiatok pôstu, kedy sa vzdávame konzumácie mäsa.

Karneval v Benátkach prebieha už od r. 1296, kedy bol oficiálne uznaný senátom republiky. Prvá písomná zmienka o ňom pochádza z r. 1268, ale je isté, že Benátčania holdovali noseniu masiek oveľa skôr.

Oslavy boli veľmi bujaré a pôvodne trvali aj niekoľko mesiacov. Mravy počas nich upadali, a tak mesto začalo vydávať rôzne zákazy. Napr. bolo zakázané nosiť masky mimo obdobia karnevalu; vstupovať v maske do kostolov či kasín; prestrojovať sa za ženy a navštevovať mníšky v kláštoroch či nosiť (s kostýmom) ostré predmety, ktoré by mohli iným ublížiť. Za porušenie nariadení boli prísne tresty. Muži šli na dva roky do väzenia, navyše dostali pokutu 500 lír. Ženám hrozila verejná potupa na námestí sv. Marca, vyhostenie z Benátok na štyri roky a tiež pokuta 500 lír.

Koncom 18. st. (v r. 1797) bol karneval definitívne zakázaný. Stalo sa tak po zániku benátskeho štátu. Až v r. 1979 (takmer po dvesto rokoch) sa talianska vláda začala vážne zaoberať otázkou jeho návratu. O oživenie karnevalovej tradície sa výrazne pričinil aj slávny režisér Federico Fellini.

„Il Carnevale di Venezia“ sa tak opäť stal pýchou obyvateľov mesta. Začína sa každoročne (s výnimkou covid-obdobia), spravidla 10 dní pred Popolcovou stredou. Do Benátok prichádzajú návštevníci z celého sveta, aby si spolu s obyvateľmi mesta užili veľkolepú oslavu a promenádu úchvatných masiek.

EuroDance Project ft.Spatial Vox – Incanto d’Amore (Venetian Symphony Mix 2021) – YouTube

error: Content is protected !!
0
Košík
  • No products in the cart.