Karneval v Benátkach I.

Il Carnevale di Venezia, nerozlučné spojenie …najslávnejší karneval v Európe. Každoročná (asi najbláznivejšia) verejná oslava (festa) pod holým nebom. Začiatok 40-dňového pôstu. Etymológia slova „carnevale“  pochádza z latinského spojenia slov „carnem levare“; taliansky carne (mäso) a levare (vzdať sa, opustiť). Teda, možno to chápať ako začiatok pôstu, kedy sa vzdávame konzumácie mäsa. Ešte je potrebné dodať, že z historického hľadiska to bol pôvodne roľnícky sviatok.

Karneval v Benátkach prebieha už od r. 1296, kedy bol oficiálne uznaný senátom republiky Serenissima. Prvá písomná zmienka o ňom pochádza z r. 1268, ale je isté, že Benátčania holdovali noseniu masiek oveľa skôr (zmienky o maskách nachádzame v záznamoch z r. 1200, kedy dóža Enrico Dandolo rozprával historky o ženách z Konstantinopolu, ktoré chodili mestom so zakrytou tvárou).

Karnevalové oslavy boli veľmi bujaré a pôvodne trvali aj niekoľko mesiacov. Mravy počas nich upadali, a tak mesto začalo vydávať rôzne zákazy. Napr. bolo zakázané nosiť masky mimo obdobia karnevalu; vstupovať v maske do kostolov či kasín; prestrojovať sa za ženy a navštevovať mníšky v kláštoroch; nosiť (s kostýmom) ostré predmety, ktoré by mohli iným ublížiť… Za porušenie nariadení boli prísne tresty. Muži šli na dva roky do väzenia, navyše dostali pokutu 500 lír. Ženám hrozila verejná potupa na námestí sv. Marca, vyhostenie z Benátok na štyri roky a tiež pokuta 500 lír. Koncom 18. st. (v r. 1797) bol karneval definitívne zakázaný; stalo sa tak po zániku benátskej republiky.

Až v r. 1979 (takmer po dvesto rokoch) sa talianska vláda začala vážne zaoberať otázkou jeho návratu. O oživenie karnevalovej tradície sa výrazne pričinil aj slávny režisér Federico Fellini.

Il Carnevale di Venezia sa tak opäť stal pýchou obyvateľov mesta. Začína sa každoročne (spravidla) desať dní pred Popolcovou stredou. Do Benátok prichádzajú návštevníci z celého sveta, aby si spolu s obyvateľmi mesta užili veľkolepú oslavu a promenádu úchvatných masiek a pestrofarebných kostýmov.

https://www.facebook.com/watch/?v=739274337857943

error: Content is protected !!