Karneval v Benátkach II.

V čase karnevalu ním žije celé mesto. Ulice Benátok sú plné všakovakých farebných masiek, podmanivej hudby a tanca. Samotní Benátčania sa na obdobie karnevalu veľmi tešia. Predháňajú sa vymýšľaním tradičných i netradičných masiek, kostýmov a najrozličnejších akcií spojených s karnevalom.

Maska (z arabského „mascharà“; výsmech, satira) bola vždy jedným z charakteristických prvkov kostýmov hercov. Pôvodne to bola dutá tvár s monštruóznymi alebo grotesknými črtami. Masky sa nosili na zakrytie tváre a počas náboženských obradov na odvrátenie zlých duchov. S karnevalom sa maska stáva symbolom potreby oddávať sa hre, vtipom a ilúzii nosenia topánok niekoho iného, čím vyjadruje rôzne významy: oslavu aj priestupok, slobodu aj nemorálnosť.

Karnevalové masky vychádzajú z Commedia dell´Arte (CD’A; druh improvizovaného divadla renesančného Talianska), kde vystupovali ako postavy v charakteristických kostýmoch. Aj keď obrázky z karnevalu sú pestrofarebné a fantastické, skutočná (tradičná) benátska maska nebola ani lesklá, ani farebná, ani zvodná… boli to skôr masky zvláštne, surrealistické, ba až obscénne… ich funkciou bolo reprezentovať tie najnižšie pudy, najtemnejšie a najnehanebnejšie sily vnútra či podvedomia. Vďaka maskám si boli všetci rovní. Neboli chudobní ani bohatí, ženy ani muži, krásni ani škaredí…

Pripomeňme si aspoň niektoré, tie najznámejšie. Colombina je benátska maska, ktorá zakrýva len hornú časť tváre a je bohato zdobená zlatom či striebrom; dopĺňa ju jednoduchý odev benátskej ženy-slúžky. Pantalone je asi najznámejšia a asi aj najobľúbenejšia benátska maska. Zakrýva hornú časť tváre, má dlhší nos a šikmé oči; ide o karikatúru obchodníka z 15.-16. st., ktorý nosí na opasku mešec plný peňazí a kľúče od domu. Arlecchino je čierna benátska maska, ktorá zakrýva tvár; dopĺňa ju pestrý farebný odev z kúskov látky zošitých dokopy. Pulcinella je symbolom neapolského ľudu. Čierna maska so zahnutým nosom je doplnená veľkou bielou košeľou a širokými bielymi nohavicami. Má veľké brucho a na chrbte má hrb. Dottore je biela maska s dlhým zobákom a okrúhlymi otvormi pre oči. Predstavuje morového lekára. V stredoveku nosili lekári masku, ktorej dlhý nos bol naplnený korením, aby ich tak chránil pred nákazou a pachom vychádzajúcim z tiel obetí. La Bauta (jedna z hlavných benátskych masiek); biela štvorcová maska prekrývajúca celú tvár bez otvoru na ústa, doplnená čiernym plášťom (tabarro) a trojrohým čiernym klobúkom. Maska na tvári umožňuje jesť a piť, čím zachovávala absolútnu anonymitu. Moretta bola rovnako rozšírená benátska maska. Je čierna, zamatová a má oválny tvar. Používali ju ženy. Často bola  (aj je) doplnená závojom a širokým klobúkom.

Existuje množstvo ďalších viac či menej známych masiek (napr.  tartaglia, brighella, balanzone, gianduia… a i.), ktoré reprezentujú kultúru, povahové vlastnosti či príslušnosť k regiónu.

Amazing Carnevale di Venezia 2019, Italy 4k – YouTube

 

error: Content is protected !!