Karneval v Benátkach II.

V čase karnevalu ním žije celé mesto. Ulice sú plné všakovakých farebných masiek, podmanivej hudby a tanca. Samotní Benátčania sa na obdobie karnevalu veľmi tešia. Predháňajú sa vymýšľaním tradičných i netradičných masiek, kostýmov a  rôznych akcií spojených s karnevalom.

Karnevalové masky vychádzajú z Commedia dell´Arte (CD’A; druh improvizovaného divadla renesančného Talianska), kde vystupovali postavy v charakteristických kostýmoch. Spomeňme aspoň niektoré. Napr. Colombina; zakrýva len hornú časť tváre a je bohato zdobená zlatom či striebrom. Pantalone; maska zakrývajúca hornú časť tváre predstavuje starčeka s dlhým nosom a šikmými očami. Arlecchino; pôvodne vyrobená z dreva alebo kože. Dottore; biela maska s dlhým zobákom a okrúhlymi otvormi pre oči. Volto; tiež biela maska či Bautta;  štvorcová maska prekrývajúca celú tvár bez otvoru na ústa a mnohé iné. Vďaka maskám si boli všetci rovní. Neboli chudobní ani bohatí, ženy ani muži, krásni ani škaredí.

K dnešnej podobe karnevalu patria tiež tradičné predstavenia Commedia dell´Arte, ktoré sa hrajú v divadlách i na uliciach. Každý rok je téma karnevalu iná.

Program karnevalu v Benátkach nie je nikdy vopred známy. Organizátorom tejto jedinečnej oslavy je nielen mesto a miestni podnikatelia, ale aj regionálne divadelné a tanečné spolky. Karneval (spravidla) otvára „let anjela“. Akrobat/ka sa vznáša na oceľových lanách ponad námestie Piazza San Marco. Inokedy sa začína vodným sprievodom „La Festa Veneziana sull´Aqua“. V závere karnevalu je volená najkrajšia maska a na San Marco býva ples končiaci veľkolepým  ohňostrojom.

Amazing Carnevale di Venezia 2019, Italy 4k – YouTube

 

error: Content is protected !!