lyžovačka na Etne

Lyžovačka na Etne? Slnkom zaliata Sicília je nádherná a lákavá, a to nielen v letných mesiacoch… aj na Sicílii sa dá lyžovať. Verte-neverte. Odskúšané!

Približne 45 km od Catanie a 70 km od Messiny, v nadmorskej výške asi 1800 m, sa nachádza lyžiarske stredisko Piano Provenzana – Etna Nord – Lingualglossa. Stredisko je úplne ponorené do zeleného borovicového lesa, ktorý mu dáva vzhľad takmer alpskej krajiny. Avšak, s výrazným rozdielom… panorámu nevytvárajú len majestátne kopce umocnené  “často nahnevanou“ sopkou Etnou, ale aj azúrové Iónske more, na východe Messinský prieliv.

Jedna zo zjazdoviek bola dokonca schválená FIS pre slalom a obrovský slalom.V r. 2001 sa tu konal taliansky pohár FIS. Stredisko má niekoľko zjazdoviek pre zjazdové lyžovanie a snowboarding, trate pre bežecké lyžovanie a ďalšie zimné športy.

Lyžovať sa dá aj z južnej časti Etny v lyžiarskom stredisku Nicolosi – Etna Sud, kde sú však kopce bez akejkoľvek vysokej vegetácie a stredisko pôsobí skôr ako mesačná krajina. Zážitok to, bezpochyby, je. Pred odletom na zimnú lyžovačku do letnej destinácie si, určite, preverte snehové podmienky; predsa len, je to slnečná Sicília. V každom prípade, lyžovačka na Etne vás nesklame (letecké spojenie: Viedeň-Catania; aj Bratislava-Catania, ale s prestupom; rovnako Praha-Catania).

*Podľa gréckej mytológie je sopka Etna spájaná so súbojom Zea s najväčším z obrov Tyfónom. Tyfón bol porazený a Zeus na utekajúceho obra zvalil horu Etna. Vždy, keď sa Tyfón so svojimi sto hlavami pokúša dostať sa spod hory kamenia na povrch, prejaví sa to erupciami a množstvom dymu.

ETNA sci in pista – Bing video

error: Content is protected !!