moria-ostrovy-rieky Talianska

Moria-ostrovy-rieky Talianska. V predhorí Álp majú značné zásoby vody najväčšie a najhlbšie jazerá ľadovcového pôvodu. Alpské rieky sa využívajú na výrobu elektrickej energie a spolu s riekou Pád aj na zavlažovanie.

Moria a najznámejšie ostrovy: z východu Taliansko obmýva Jadranské more (ostrovy Tremiti), z juhu Iónske more, zo západu Ligúrske a Tyrhenské (ostrovy Elba; Ischia; Capri). V Stredozemnom mori ležia dva najväčšie talianske ostrovy: Sicília a Sardínia.

Celková dĺžka pobrežia je 7 600 km. Najdlhšie pobrežie z ostrovov má Sardínia (1849 km); z pevniny región Puglia (865 km).

Ostrovy a súostrovia: viac ako 800, z toho asi 80 je obývaných; celková rozloha viac ako 50 000 km². Najväčšie: Sicília, Sardínia;  Elba, Sant´Antioco (Elba), Pantelleria (Sicília), San Pietro, Asinara (Sardínia), Ischia (neapolský záliv), Lipari a Salina (Sicília).

Rieky: Medzi najvýznamnejšie rieky patrí 652 km dlhá rieka Pád (severné Taliansko; zo západu na východ), rieky Adige (druhá najdlhšia rieka v Taliansku; na severe, pri hraniciach s Rakúskom a Švajčiarskom), Tiber (preteká cez Rím; stredné Taliansko) a Arno (preteká Toskánskom).

Jazerá: Garda, Maggiore, Como (Lombardia), Trasimeno (Umbria), Bolsena (Lazio), Iseo (Lombardia), Varano (Puglia), Bracciano (Lazio), Lesina (Puglia), Lugano (Lombardia; Švajčiarsko).

Voda z vodovodu je pitná; v prímorských oblastiach môže byť aj mierne slaná. Vo všetkých destináciách odporúčame zakúpiť si balenú pitnú vodu.

 

 

error: Content is protected !!