ostrov Lampedusa

Najjužnejšie položený a jeden z najatraktívnejších ostrovov Talianska, Lampedusa (20,2 km²), sa nachádza sa medzi Maltou a Tuniskom a geograficky je súčasťou afrického kontinentu. Lampedusa je najväčší z Pelagických ostrovov (región Sicília). Žije tu cca 6 000 obyv., ktorí sa živia rybolovom, poľnohospodárstvom a cestovným ruchom. Nemá žiadne sladkovodné toky a pitnú vodu získava výlučne z dažďa.

Dopravné spojenie s ostrovom v lete zabezpečujú nízko nákladové talianske letecké spoločnosti, ktoré sem lietajú z niekoľkých miest na pevnine, ako aj trajektová preprava zo Sicílie. Návštevníci oceňujú Lampedusu pre jej pláže s jemným bielym pieskom, číre tyrkysové vody a vynikajúce miesta na potápanie.

V posledných rokoch ostrov stratil, bohužiaľ, veľa zo svojej povesti; našťastie, nie z krásy. Stal sa cieľom utečencov, najmä zo Somálska a Eritrey. Nikto tu, však, nezostal; utečenci hľadali iné možnosti ako sa dostať do Európy… a tak sa Lampedusa stáva znova objaveným rajom a vyhľadávaným letoviskom.

Najväčším turistickým ťahákom je pláž Spiaggia dei Conogli (pláž králikov; kedysi tam žilo množstvo králikov). Prestížnym cestovateľským portálom TripAdvisor bola vyhlásená za najkrásnejšiu na svete. Leží na južnom pobreží, je dlhá asi 200 m a jedinečná je aj vďaka svojej polohe v romantickom zálive oproti ostrovčeku Isola dei Conigli. Pláž vyniká neuveriteľne jemným, mäkkým pieskom a tyrkysovým morom; vskutku si pripadáte ako v Karibiku.

V istom období v roku je možné na celom ostrove zazrieť korytnačky, karety obrovské, ktoré sem chodia klásť vajíčka. Lampedusa láka aj delfínmi, ktorí sa veselo preháňajú popri pobreží a z ich spontánneho predstavenia sa neviete vytešiť…

K Lampeduse patrí aj blízky ostrovček Linosa (5,45 km²; vzdialený asi 50 km), ktorého lákadlom sú krátery a výhľady z nich. Nateraz je to skôr tip na výlet, ale kto má rád samotu (až opustenosť), dáky-ten penziónik tu nájde.

L’isola di Lampedusa – Bing video

 

 

error: Content is protected !!