ostrov Panarea

Ostrov Panarea je najmenší z obývaných ostrovov a celkovo druhý najmenší ostrov súostrovia Liparské ostrovy (jeho plocha je len 3,4 km²); Sicília. Nachádza sa približne 20 km severovýchodne od ostrova Lipari; patrí k mestu Lipari. Obývaný je už od staroveku, Gréci mu dali meno Hycesia. Na ostrove žije trvalo približne 280 obyvateľov.

Panarea ponúka jeden z najkrajších pohľadov na susedné Stromboli s večne predvádzajúcou sa sopkou. Najvyšším vrcholom ostrova je Punta del Corvo (142 m m. m.). Ja južnej strane ostrova vyčnieva z pobrežia poloostrov Capo Milazzese s archeologickým parkom obydlí zo 14. st. a atraktívnymi útesmi. Ak sa rozhodnete prejsť sa ostrovom napešo, sledujte červeno-bielu značku, nestratíte sa; zaručuje skvelú vychádzku s krásnymi zákutiami.

Prívlastky, ktoré vystihujú ostrov Panarea: slnečný, bohémsky, najdrahší a najkrajší ostrov Aeolského súostrovia, a nie nadarmo. Môžete tu s veľkou pravdepodobnosťou natrafiť na známe osobnosti z celého sveta. Je to „ostrov umelcov“; akési drobné grécke Santorini v Taliansku.

V úzkych krivoľakých uličkách nenatrafíte ani na žiadne auto (jediným dopravným prostriedkom sú elektrické taxíky); v noci majitelia hotelov a domčekov vyťahujú pred domy svoje lampáše, lebo pouličné osvetlenie tu neexistuje. Jedinečnú atmosféru ostrova dotvárajú prevažne mladí ľudia, ktorí chodia výlučne bosí a „omotaní“ pareami, vrátane mužov.

Omaggio a Panarea perla delle isole Eolie. – Bing video

error: Content is protected !!