ostrov Stromboli

Ostrov Stromboli (súostrovie Liparské ostrovy; región Sicília).

Pomenovanie pochádza zo skomoleniny gréckeho slova strongylae (okrúhly). Je obývaný už od staroveku a v súčasnosti sa na ňom nachádzajú dve väčšie osady: Stromboli Paese na severovýchode a Ginostra na juhozápade. Zdrojom obživy bol rybolov a pestovanie vína, dnes najmä turistický ruch. Pri erupcii v r. 2003 boli obe osady poškodené.

Na ostrove Stromboli je jedna z mála činných sopiek v celej Európe. Je označovaná ako Maják stredomoria. Má pravidelné (doslova úchvatné) erupcie v 15-20 min. intervaloch. Pre tých, čo by chceli túto „svetelnú šou“ vidieť, z čo najbližšej vzdialenosti, sa usporadúvajú výstupy na jej vrchol (924 m vysoký kráter), kde vo večerných hodinách zažijete ohnivú krásu naživo (z bezpečnej vzdialenosti, s horským vodcom). Zo severozápadnej časti ostrova tečú prúdy lávy priamo do mora, čo je nezabudnuteľným zážitkom pre každého návštevníka (je možné zažiť to všetko aj z lode, toto ponúkame aj my, neďaleko prístavu San Vincenzo).

Záznamy o erupciách sú staré viac ako 2500 rokov. Erupcie bývajú explozívne, väčšinou ide o vyvrhovanie rôznych sopečných bômb a úlomkov na krátke vzdialenosti (do 150 m), lávové prúdy, ak sa vôbec vyskytujú, sú krátke (ide o tzv. strombolský typ erupcie). K nárastu aktivity, a tým aj väčšiemu objemu lávy došlo naposledy 28.8.2019.

Ostrov Stromboli je nádherný a je najnavštevovanejším z celého súostrovia. Vyžaruje neuveriteľný pokoj a harmóniu. Netypická architektúra: biele omietky s modrými okenicami a dverami majú romantický nádych a pláže s uhľovočiernym pieskom len podčiarkujú jeho jedinečnosť.

Stromboli: strong eruption – Bing video

 

 

error: Content is protected !!