Palermo

Palermo je najväčším a od stredoveku hlavným mestom Sicílie. Je piatym najväčším mestom Talianska. Už dávno nemá svoj povestný lesk a slávu, ale mnohé nám neustále pripomína jeho veľkosť a silu. Je to prístavné mesto; živé, ale zároveň tvrdé a nesmierne rozporuplné.

Mesto plné parkov s palmami a kaktusmi, plné kostolov a starých palácov. Mesto plné kultúrnych, architektonických a historických pamiatok. Široké bulváry s luxusnými obchodmi striedajú úzke uličky so šnúrami bielizne a pouličným predajom jedla. Vo vzduchu cítiť kadejaké korenie, letargiu a arabskú minulosť. Miestami máte pocit, že nie ste Európe; ale, akoby niekde v orientálnom svete. Nechajte sa unášať atmosférou tohto divokého, nespútaného mesta… objavte jeho tvár… možno vás zaujme viac, ako všetky jeho pamiatky.

Kedysi (v 9. st.) bolo Palermo hlavným mestom arabského emirátu, neskôr sídlom normanského kráľa. V 12. st. bolo najdôležitejším mestom Európy. Najvzdelanejším a najkultúrnejším strediskom celej stredovekej Európy. Svojej polohe na križovatke ciest medzi východom a západom vďačí Palermo sa zmes štýlov (od byzancie, cez arabský a normanský až po baroko či renesanciu), ktorá podčiarkuje jeho jedinečnosť.

Začínalo ako fénická osada s prístavným skladiskom. Ako silneli spory medzi Grékmi a Kartágincami, naberalo na sile. Za Arabov a Normanov rozkvitalo. Koniec ich vlády bol začiatkom dlhého úpadku, z ktorého sa mesto už nikdy nespamätalo. Nasledovali vlády Nemcov, Francúzov, Španielov… svetové vojny a vzmáhajúca sa mafia uvrhli mesto do najhlbšej biedy a zúfalstva. Až ťaženie proti mafii v 90-tych rokoch minulého st. začalo mesto „oslobozovať“ z jeho boľavej minulosti a oprávnene získalo povesť bezpečného mesta, ktoré každým rokom láka viac a viac turistov. Byť na Sicílii a nevidieť Palermo je akoby ste na ostrove ani neboli. Je to povinná jazda.

What to do in Palermo, Sicily | Italy Travel Guide by Made of Journeys – YouTube

 

error: Content is protected !!