Quattro Canti

Quattro Canti, oficiálne známe ako Piazza Vigliena, je barokové námestie v Palerme (región Sicília). V 18. st. tvorilo srdce mesta. Práve tu sa zbiehali štyri staré štvrte: Albergheria, Capo, Kalso a Vucciria. Navrhol a postavil ho Giulio Lasso na príkaz miestokráľov v období 1608-1620 na križovatke dvoch hlavných ulíc v Palerme, Via Maqueda a Corso Vittorio Emanuele.

Námestie je osemuholníkové, štyri z jeho strán sú ulice. Zvyšné štyri strany sú barokové budovy s takmer identickými fasádami. Fasády sú do križovatky zaoblené a každá budova má štyri poschodia.

Na každej je fontána, ktorá predstavuje jednu zo starodávnych riek, ktoré kedysi Palermom pretekali. Sú to Papireto (J); Kemonia (Z); Oreto (S) a Pannaria (V).  Nad každou fontánou je socha boha jedného zo štyroch ročných období (jar = Ceres, bohyňa plodnosti; leto = Venere, bohyňa lásky; jeseň = Bacchus, boh vína; zima = Eolo, boh vetra). Fontány sa týčia do výšky druhého poschodia.

Na treťom poschodí sú vo výklenkoch sochy štyroch španielskych kráľov Sicílie. Charles V.; Philip II.; Philip II. a Philip IV. A na štvrtom sú sochy patróniek Palerma (ešte pred príchodom sv. Rozálie): sv. Christina; sv. Ninfa; sv. Olívia a sv. Agáta.

Námestie Quattro Canti sa neraz označuje aj ako Štyri rohy či Divadlo Slnka (vďaka hre slnečného svetla na fasádach palácov). Znečistený vzduch a plynúce roky doslova zmenili farbu budov… a  dnes (kedysi elegantné) námestie pôsobí vyblednutým šarmom a nádych jeho vznešenosti možno len tušiť. V čase výstavby námestia išlo o jeden z prvých významných príkladov mestského plánovania v Európe.

‚Quattro Canti‘. The Historical City Center of Palermo, Sicily, Italy – YouTube

error: Content is protected !!