Oficiálny názov: Abruzzo

Abruzzo sa nachádza v strednej časti Apeninského polostrova. Susedí s Marche (S), s Molise (J) a s Lazio (Z); je akousi pomyselnou hranicou medzi severom a juhom Talianska. Abruzzo je regiónom, v ktorom nenájdete žiadnu pamiatku zapísanú v zozname UNESCO napriek tomu, že ide o región plný nádherných renesančných hradov a zámkov. 

Abruzzo je predovšetkým hornaté a divoké. Tiahne sa od Apenín až po Jadranské more. Je známe ako jedna z najzelenších oblastí v Európe (takmer polovicu územia tvoria národné parky a chránené prírodné rezervácie s divokou a neporušenou prírodou) a oblasť s najvyššou hustotou pláží ocenených modrou vlajkou. Pod vrcholom hory Corno Grande sa nachádza najjužnejší ľadovec v Európe, Ghiacciaio del Calderone. Ak radi spoznávate menej známe miesta či radi lyžujete (370 km zjazdoviek; 21 lyžiarskych stredísk), ste tu na tom správnom mieste.

Navyše, Abruzzo je jeden z najlacnejších regiónov v Taliansku. Čo nevynechať? L’Aquila (zemetrasenie v r. 2009 jej spôsobilo veľké škody), Pescara, Scanno,  Chieti, Teramo, Národný park Abruzzo, Gran Sasso či Monti della Laga. Neďaleko L´Aquila sa nachádzajú mestečká Nevelli a Castel di Monte, ktoré patri medzi najkrajšie v Taliansku.

 

 

Vodstvo: Jadranské more
4 provincie: Chieti, L´Aquila, Pescara, Teramo
Hlavné mesto: L´Aquila
Počet obyvateľov: 1 312 000 (pre porovnanie: SR má asi 5 430 000 obyvateľov)
Rozloha: 10 763 km²; s prevýšením 2 914 m (Corno Grande; najvyšší vrch Apenín); vnútrozemie je hornaté s niekoľkými známymi lyžiarskymi strediskami. Z hôr sa terén zvažuje cez kopce až k 130 km dlhému pobrežiu obľúbenej Palmovej riviéry. Na severe sú pláže piesočnaté, na juhu štrkovité.
Podnebie: ovplyvnené Apeninskými horami; pobrežné oblasti majú horúce a suché letá, mierne zimy; s rastúcou nadmorskou výškou sú teploty nižšie s vyšším počtom zrážok.
Letecké spojenie: Vienna-Pescara. Vienna-Roma (Lazio).
Cesta autom: Bratislava-L´Aquila; vzdialenosť 1204 km; približne 11,30 hodín cesty autom.

 

Abruzzo. Čím si oblažiť chuťové poháriky?

Ochutnajte: arrosticini (mäsové špízy), virtù (zeleninový vývar so strukovinami a cestovinami), pasta alla chitarra (cestovina s paradajkovo-mäsovou omáčkou alla ragú), pallotte cacio e uova (fašírka zo syra a vajec), cicerchiata (karnevalová sladkosť; vyprážané gulôčky zlepené medom v tvare šišky)…

Z regionálnych vín odporúčame: Abruzzo D.O.C, Montepulciano, Cerasuolo d’Abruzzo, Trebbiano. Čo konkrétne? červené víno Casal Thaulero Montepulciano d´Abruzzo; biele víno Orsetto Oro Passerina Terri di Chieti, Borgo Thaulero Pecorino…

 

error: Content is protected !!