Oficiálny názov: Basilicata (v staroveku známa ako Lucania)

Basilicata je najhornatejšia oblasť južného Talianska. Susedí s Campania (Z), s Puglia (V) a Calabria (J).

Napriek tomu, že Basilicata patrí k najmenej rozvinutým oblastiam a je to jeden z najodľahlejších, ťažšie dostupných a najchudobnejších regiónov Talianska, je veľkým lákadlom pre turistov. Najmä vďaka mestu Matera, ktoré bolo kedysi označované ako „mesto hanby“. Dnes sa pýši zápisom v zozname svetového dedičstva UNESCO a v roku 2019 bolo označené za Európske hlavné mesto kultúry. Basilicata láka priaznivcov prírody (národný park Pollino), ale aj množstvom zaujímavých cyklotrás, ktoré umožňujú objaviť skryté zákutia tohto kraja a prepájajú ho s Pugliou či Calabriou. Pôvabnú a divokú prírodu (sporadicky) dopĺňajú prekrásne pláže, grécke pamiatky a pohostinnosť obyvateľov. Basilicata si žije vlastným, tichým životom a cestovanie v tejto oblasti má dodnes nádych dobrodružstva a objavovania. Okrem už spomenutej Matera, zastavte sa aj v Potenza, v prímorskom meste Metaponto (kedysi sa sem uchýlil vyhostený Pythagoras a v r. 507 p. n. l. tu založil matematickú školu), v Melfi či Maratea (so známou replikou Krista z brazílskeho Ria de Janiero).

 

 

Vodstvo: Tyrhenské more, časť pobrežia Tarantského zálivu v Iónskom mori
2 provincie: Matera, Potenza
Hlavné mesto: Potenza
Počet obyvateľov: 562 869 (pre porovnanie: SR má asi 5 430 000 obyvateľov)
Rozloha: 9 995 km2; jeden z najmenších regiónov Talianska. Na severe sa týči vyhasnutá sopka Monte Vulture, na západe a východe sú krásne pláže (ešte nie príliš poznačené cestovným ruchom); pobrežie je dlhé 70 km.
Podnebie: typické stredomorské pri pobreží a typické kontinentálne vo vnútrozemí (s dažďami a snehom na horách). Klímu, prirodzene, ovplyvňuje geografická poloha regiónu.
Letecké spojenie: Vienna-Bari (región Puglia)
Cesta autom: Bratislava-Potenza; vzdialenosť 1467 km = asi 14 hodín cesty

 

Basilicata. Čím si oblažiť chuťové poháriky?

Ochutnajte: baccalà e peperoni cruschi (treska so sušenou a fritovanou sladkou paprikou); ragù lucano (niekoľko druhov mäsa v rajčinovej omáčke); cicorie e fave (pyré z čakanky a bôbov); pizza rustica (koláč s lahodnou plnkou z vajec, syrov a sušeného mäsa); rafanata (frittata = „omeleta“ vyrobená z vajec, zemiakov, syra pecorino a strúhaného chrenu)…

Z regionálnych vín odporúčame: Aglianico del Vulture, Matera (greco-primitivo-rosso), Terre dell´alta Val d´Agri… čo konkrétne? červené víno Paternoster Don Anselmo Aglianicco del Vulture, Cantine del Notai Il Sigillo Aglianico del Vulture, Paternoster Rotondo Alianicco del Vulture, Elena Fucci Titolo Aglianico del Vulture Superiore Riserva D.O.C.G.; biele víno Cantine del Notaio L Autentica Bianco Dolce Basilicata I.G.T. …

 

error: Content is protected !!