Oficiálny názov: Campania (u nás Kampánia)

Na históriu bohatý región Campania sa nachádza na severozápade južného Talianska; susedí s Lazio (SZ), s Molise (S), s Puglia a Basilicata (V). Je druhým talianskym regiónom (prvá je Lombardia) s najväčším počtom zápisov v zozname svetového dedičstva UNESCO. 

Campania (Kampánia) patrí medzi 15 najnavštevovanejších regiónov v Európe a medzi tri najobľúbenejšie v Taliansku. Je vyhlásená prekrásnym prírodným prostredím a nesmierne cennými historickými pamiatkami, ba i celými zónami (napr. Pompei, Herculaneum, Oplontis). Medzi najkrajšie časti regiónu patrí Costiera Amalfitana. Pre potápačov je vyhláseným rajom Punta Licosa a vôbec, celá oblasť Cilento (mnohé z pláží boli ocenené modrou zástavou). Ostrovy Neapolského zálivu, svetoznáme Capri a Ischia sú, nepochybne, zárukou relaxu, oblaženia oka i duše. Ak chcete miesto, kde sa to nehemží turistami, odporúčame ostrov Procida. Vidieť sa oplatí Neapol, Pozzuoli, Cuma, Sorrento, Paestum, Positano, Amalfi či Ravello. A určite si vyjdite aj na sopku Vezuv. Campania (Kampánia) je región, kde je hriechom len ležať. Campania (Kampánia) je región temperamentu a radosti zo života.

 

 

 

Vodstvo: Tyrhenské more
Ostrovy: Capri, Ischia, Procida, Vivara (patrí k Procide), Nisida (patrí k Neapolu)
5 provincií: Avellino, Benevento, Caserta, Neapol, Salerno
Hlavné mesto: Napoli
Počet obyvateľov: 5 790 929 obyvateľov; tretí najľudnatejší región Talianska po Lombardii a Lazio (pre porovnanie: SR má asi 5 430 000 obyvateľov)
Rozloha: 13 670 km²; Neapolský záliv má výbornú polohu v rámci Stredomoria, členité pobrežie dlhé 487 km a veľmi úrodnú pôdu vďaka Vezuvu.
Podnebie: v Kampánii sú dve klimatické zóny. Miernejšie pásmo je ovplyvňované morom (pobrežie Caserty, Neapola, Salerna a ostrovy), v lete často s vysokými teplotami. Oblasť s chladnejším podnebím (vnútrozemie), kde mráz a hmly sú čoraz častejšie, ba v posledných rokoch aj sneží.
Letecké spojenie: Vienna-Neapol
Cesta autom: Bratislava-Neapol; vzdialenosť 1387 km = asi 13 hodín cesty

 

Campania. Čím si oblažiť chuťové poháriky?

Ochutnajte: svetoznáma pizza napoletana (je jedinečná; dajte si klasiku: pizza Margherita); jedno z najslávnejších jedál spaghetti alle vongole (cestovina s mušľami); pasta al ragù napoletano (rôzne druhy mäsa a cibule v rajčinovej omáčke); fritto misto (vyprážané morské plody); insalata Caprese (šalát z mozzarelly bufala, paradajok a čerstvej bazalky); polpetti affogati (chobotnica na olivovom oleji s cesnakom, v paradajkovej omáčke s chilli papričkami); sfogliatelle („lístkové cesto“ s rôznymi náplnami); babá napoletano (piškótové cesto namočené v citrusovom sirupe a rume, glazované v marhuľovom lekvári); babá napoletano (piškótové cesto namočené v rume)…

Z regionálnych vín odporúčame: Fiano d´Avellino, Greco di Tufo, Aglianico, Taurasi, vini vulcanici (Campi Flegrei; Vesuvio)… čo konkrétne? červené víno Quintodecimo Vigna Grande Cerzito, Taurasi Riserva D.O.C.G., Montevetrano di Silvia Imparato Colli di Salerno I.G.T., Mastroberardino Radici Riserva; biele víno Marisa Cuomo Furore Bianco „Fiorduva“ Costa D Amalfi, Feudi di San Gregorio Greco di Tufo D.O.C.G. …

 

error: Content is protected !!