Oficiálny názov: Lombardia

Lombardia je „región jazier“ na severe Talianska (medzi Alpami a údolím rieky Pád), hraničí so Švajčiarskom. Susedí s regiónmi Piemonte (S)Emilia-Romagna (Z), Veneto (J), Trentino-Alto Adige (V). Z ekonomického hľadiska je to najbohatší región Talianska.

Lombardia patrí k najnavštevovanejším regiónom Talianska. Je rodiskom Vergilia, Monteverdiho, Stradivariho a Donizattiho. Prevláda tu lyžiarsky turizmus, zimné strediská sú tu naozaj luxusné a perfektne vybavené. K lákavým miestam Lombardie (prirodzene, okrem Milána) patrí Mantova, Bergamo, Cremona; nemali by ste si nechať ujsť ani návštevu malebných mestečiek pozdĺž jazier Maggiore, Como a Garda. Nájdete tu najviac cyklotrás v Európe, skvelé jedlo a výborné víno (napr. Bardolino, Lugana…). Nevynechajte ani mesto Monza, ktoré je známe predovšetkým vďaka automobilovým závodom a autodromu (od r. 1922; je najstarším závodným okruhom sveta). Nezabudnite na najkrajší taliansky národný park Parco Nazionale dello Stelvio. Ragión Lombardia uspokojí všetky typy turistov.

 

 

Vodstvo: Lago di Garda (370 km²; najväčšie v Taliansku), Lago Maggiore  (212 km²), Lago di Como (146 km²)

Ostrovy: medzi najkrajšie patria Comacina (Lago di Como), Isola dei Cipressi  (Lado di Pusiano), Isole Borromee (Lago Maggiore), Loreto (Lago d´Iseo), San Biagio (Lado di Garda)

12 provincií: Bergamo, Brescia, Como, Cremona, Lecco, Lodi, Mantua, Miláno, Monza-Brianza, Pavia, Sondrio, Varese (najviac provincií zo všetkých regiónov v Taliansku)

Hlavné mesto: Miláno (ekonomické a finančné centrum štátu)

Počet obyvateľov: 10 040 000 obyvateľov (pre porovnanie: SR má asi 5 430 000 obyvateľov), z toho polovica žije v Miláne; je to najľudnatejší región Talianska.

Rozloha: 23 863 km2; Lombardia má hory aj nížiny, ale najmä prekrásne jazerá. Najvyšší vrch Pizzo Zupò (Bernina) dosahuje 3 996 m.

Podnebie: popísať klímu Lombardie je ťažké; región má všetky typy krajiny, teda má aj všetky typy počasia. Letá na rovine sú dusné, vlhké a teplé; zimy bývajú chladné, hmlisté. V horách je klíma typicky alpská s chladnými letami, bohatými na zrážky a s dlhými, drsnými a nie veľmi daždivými zimami.

Letecké spojenie: Miláno-Malpenza  (v provincii Varese); Miláno-Bergamo

Cesta autom: Bratislava-Miláno; vzdialenosť 907 km = asi 9 hodín cesty

 

Lombardia. Čím  si oblažiť chuťové poháriky?
 

Ochutnajte: risotto alla Milanese (rizoto s vínom, šafránom a parmezánom), cotoletta alla Milanese (vyprážaný teľací rezeň), polenta (kukuričná kaša), casoncelli (raviolli plnené mäsom a hrozienkami), tortellini di zucca (cestovina plnená tekvicovým pyré rozmixovaným s parmezánom, korením, keksami amaretti a kandizovaným ovocím s horčicou), mostrada di frutta (kandizované ovocie; perfektne sa hodí k syrom a údeninám)…

Z regionálnych vín odporúčame: Franciacorta, Sforzato di Valtellina, Oltrepo Pavese, Pinot Nero, vini Garda, Moscato di Scanzo D.O.C.G…. čo konkrétne? šumivé víno Franciacorta (niečo ako Prosecco), Ca del Bosco Cuvee Annamaria Clementi; červené víno Nino Negri Sfursat 5 stelle; Ar.Pe.Pe. Rosso di Valtellina; aperitív Campari Bitter Aperitif…

 

error: Content is protected !!