Oficiálny názov: Molise

Molise je región v strednom Taliansku. Do r. 1963 bol súčasťou regiónu Abruzzo (je  najmladším regiónom v Taliansku). Susedí s Abruzzo (SZ), Lazio (V), Campania (J) a Puglia (V).

Ďaleko od masového turizmu (počet letovísk tu nie je veľký, ale pláže sú nádherné), prekvapí vysokou úrovňou služieb, krásnou divokou prírodou a úžasným morom. Molise vytvára akýsi most  medzi severom a juhom, akoby prepájal dve rôzne časti, dve rôzne kultúry. Mnohé z pamiatok v tomto drobnom (ešte stále neobjavenom) regióne patria do zoznamu Unesco (Seapinum, pútnický kostol v Pietrabbondante, romantické kostoly Santa Maria delle Strada, Santa Maria del Canneto, ale aj stredoveké pevnosti a zámky). Určite si nenechajte ujsť návštevu tzv. trabocchi, ktoré sú súčasťou Costa dei Trabocchi. Región Molise nesklame v žiadnom ročnom období. V zime je tu sneh, jar i jeseň sú ideálne na pešiu turistiku či jazdu na koni, leto láka na zlaté pláže. Ak hľadáte pokojné  miesto, turizmom nedotknuté časti, potom je táto časť Talianska tou správnou voľbou.

 

 

Vodstvo: Jadranské more; umelo vytvorené jazerá Lago di Occhito (13 km²); Lago di Guardialfiera (10,4 km²)…
Provincie: Campobasso, Isernia
Hlavné mesto: Campobasso
Počet obyvateľov: 302 000; je to najmenej obývaný región Talianska (pre porovnanie: SR má asi 5 430 000 obyvateľov).
Rozloha: 4 438 km²; druhý najmenší región v štáte; územie Molise je spravodlivo rozdelené medzi hory (najvyšším bodom je Monte Meta, 2242 m) a nížiny; má len 35 km dlhý úsek pobrežia Jadranského mora.
Podnebie: klíma, tak ako krajina tohto malého regiónu, je spravodlivo rozdelená; pri pobreží a v nížinách je teplo, na horách zima a chladno.
Letecké spojenie: Roma-Ciampino a Fiumicino (Lazio); Napoli (Campania)
Cesta autom: Bratislava-Campobasso; vzdialenosť 1327 km = asi 14 hodín cesty

 

Molise. Čím si oblažiť chuťové poháriky?

Ochutnajte: crioli (cestovina s ragú, alebo s orechovou omáčkou); soppressata molisana (sušená saláma; typický molisanský produkt); pampanella (pečené bravčové karé marinované na paprike); cavatelli con i broccoli (cestovina s brokolicovou omáčkou a čili)…

Z regionálnych vín odporúčame: Falanghina del Molise, Molise Rosso, Biferno bianco-rosato-rosso. Čo konkrétne? červené víno Terresacre Tintilia, Catabbo Tintilia, Claudio Cipressi „Collequinto“ Tintilia, Angelo d´ Uva „Langena“ Tintilia del Molise…

 

error: Content is protected !!