Oficiálny názov: Piemonte  

Piemonte je po Sicílii druhý najväčší a po Lombardii druhý hospodársky najvyspelejší región Talianska. Rozprestiera sa na severozápade krajiny, hraničí s Francúzskom (Z), so Švajčiarskom(S); susedí s regiónmi Lombardia (V), Liguria (J) a Valle d´Aosta (S).  

Piemonte je cestovateľsky zaujímavým regiónom pre tunajšie hory, ktoré sú lákadlom pre kvalitnú turistiku a zimné športy (lyžovanie a snowboarding). V regióne sa nachádza  množstvo známych lyžiarskych stredísk, z ktorých niektoré prerástli regionálny charakter a stali sa svetovými destináciami zimného turizmu (Sestiere, San Sicaro, Sauze d´Oulux, Sansicario či Cesana = prepojené zjazdovkami a lanovkami do súvislého celku). Okrem lyžiarov Piemonte navštevujú aj vinári (je to jeden z najvýznamnejších vinárskych regiónov). Ak máte radi víno, mesto Barolo musíte mať na zozname. Pimonte obľubujú aj priaznivci histórie (Savoyovci tu zanechali silnú stopu) a motorizmu (slávna Fiat-ka) či futbalu.

Piemonte je jednou z najvýznamnejších oblastí v Európe na pestovanie ryže. Rovnako žiadané sú aj lieskové oriešky z Cortemilia, alebo syr Gorgonzola z Novara. Piemonte je kolískou vermutu a grisín. Milovníkov trekkingu a lezenia zláka Valgrande, najrozľahlejší divoký národný park v Európe.

 

 

Vodstvo: Lago Maggiore (212 km²), Lago d´Orta (18,2 km²); rieka Pád (tal. Po – najväčšia talianska rieka)
Ostrovy: Barromejské ostrovy jazera Maggiore: isola Madre, isola Bella, isola  dei Pescatori, isolino di San Giovanni 
8 provincií: Alesandria, Asti, Biella, Cuneo, Novara, Turín, Verbano-Cusio-Ossola, Vercelli
Počet obyvateľov: 4 322 805 (pre porovnanie: SR má asi 5 430 000 obyvateľov).
Hlavné mesto: Turín
Rozloha: 25 402 km2; Piemonte je rovinatý kraj pod  horami, z troch strán obkolesený Alpami, ktoré dosahujú  najvyšší bod v Punta Nordend (4 609 m  Monte Rosa) a Roc (4 026 m Gran Paradiso); všeobecne sa teší veľkej obľube priaznivcov zimných športov.
Podnebie: mierne, subkontinentálne, ktoré sa stáva studenším vzhľadom  k nadmorskej výške; zimy sú chladné a vlhké (často  s hustou  hmlou), ale  nie daždivé.  Dážď je  typický pre  jar a jeseň. Letá  bývajú horúce a dusné s búrkami (najmä  v  oblastiach severne od Po).
Letiskové spojenie: Vienna-Torino
Cesta autom: Bratislava-Turín; vzdialenosť 1065 km = asi 10 hodín cesty

 

Piemonte. Čím  si oblažiť chuťové poháriky?

Ochutnajte: agnolotti del plin alebo len plin (malé  hranatané ravioly plnené  pečeným mäsom a zeleninou), gnocchi al Castelmagno (zemiakové gnocchi so syrovou omáčkou; syr castelmagno D.O.P.), tajarin (cestovina; ideálna s hľuzovkou); bagna cauda (kráľovná všetkých piemont-omáčok, do ktorej sa  namáča  sezónna zelenina a toastový chlieb)… 

 Z regionálnych vín odporúčame: Barolo, Barbaresco, Langhe, Roero, Canavese, Asti spumante…  čo konkrétne? červené víno Giacomo Conterno Monfortino, Produttori del BarbArosco Barbaresco D.O.C.G., Pio Cesare Barolo D.O.C.G.; biele víno Gaja Gaia&Rey Chardonnay Langhe…

 

**Nutella… túto čokoládovo-orieškovú nátierku vyrobili práve tu pod názvom „gianduia“.

 

error: Content is protected !!