Oficiálny názov: Puglia (u nás známa ako Apúlia)

Puglia je región na juhovýchode Talianska (od „ostrohy“, až  po koniec opätku). Južná časť regiónu známa ako Salento (tzv. Maldivy Európy) vypĺňa „opätok talianskej čižmy“; severnú časť tvorí historický a geografický sub-región Gargano. Puglia susedí s Molise (S), Campania (Z) a Basilicata (JZ).

Na tomto dlhom, úzkom území medzi Jadranským a Iónskym morom vás dostane rozmanitosť tunajšej architektúry, romantika skalných pobrežných útesov, ospalých bielych dediniek vyrastajúcich na kopcoch olivových sadov, mandľových plantáží a viníc. Puglia (Apúlia) je poľnohospodársky kraj známy produkciou vína a olivového oleja. Historické miesta pretkané uličkami minulosti, normandské dedičstvo v podobe románskych kostolov a najčudesnejšie stavby Európy, tzv. trulli (Alberobello), akoby vystrihnuté zo stránok starých kníh. Ďaleko od Benátok, Ríma, Sicílie… geograficky aj atmosférou. Nevynechajte Bari, Ostuni, Otranto, Taranto, barokovú Lecce (tzv. Florencia juhu), Polignano al Mare, Monopoli, Gallipoli, či Santa Maria di Leuca. Puglia (Apúlia) aj súčasť Talianska, aj nie; exotika v Európe. Historicky katolícka, avšak, so silnou pravoslávnou črtou… je to (tak trochu) „iné“ Taliansko.

 

 

Vodstvo: Jadranské more; Iónske more; Otrantský prieliv; Tarentský záliv
Ostrovy: Tremitské ostrovy (22 km od Gargano): San Domino, San Nicola a Capraia. Sú jedinými ostrovmi v Jadranskom mori patriace Taliansku; z hľadiska administratívneho patria k okresu Foggia.
6 provincií: Bari, Barletta-AdriaTrani, Brindisi, Foggia, Lecce, Taranto
Hlavné mesto: Bari
Počet obyvateľov: 4 029 000 (pre porovnanie: SR má asi 5 430 000 obyvateľov)
Rozloha: 19 541 km² (pre porovnanie: SR má rozlohu 49 036 km²), s 865 km dlhým pobrežím. Je to najrovinatejší kraj Talianska; najvyšším bodom regiónu je vápencová hora Monte Cornacchia (1 152 m) v pohorí MontiDauni.
Podnebie: horúce a suché letá; mierne zimy (vlhké, daždivé). Pre celý región je typická subtropická klíma (takmer bez dažďa).
Letecké spojenie: Vienna-Bari; Vienna-Brindisi
Cesta autom: Bratislava-Bari; vzdialenosť 1477 km = asi 14 hodín cesty

 

Puglia. Čím si oblažiť chuťové poháriky?

Ochutnajte: orecchiette e cime di rapa (orecchiette s repou-okrúhlicou); tiella di riso alebo tiella z Bari („rizoto“: ryža, zemiaky a slávky); linguine al ricci (cestovina s morskými ježkami); bombette pugliesi (mäsové rolky); pasticciotto (mäkký koláčik s vanilkovým krémom); caffe leccese (espresso s ľadom a mandľovým mliekom); rustico (lístkové cesto naplnené mozzarellou a rajčinami).

Z regionálnych vín odporúčame: Primitivo di Manduria, Negroamaro di Terra d´Otranto, Gioia del Colle, Gravina… čo konkrétne? červené víno Masso Antico Primitivo del Salento I.G.T., Doppio Passo Primitivo del Salento, Tenute Girolamo „Conte Girolamo“ Puglia I.G.T; biele víno Cantine-Feudi di San Marzano Edda Lei Bianco Salento I.G.P.; Masseria Li Veli Askos Verdeca Valle D´Itria I.G.T…

 

error: Content is protected !!