Oficiálny názov: Trentino Alto Adige  

Autonómny región na severe Talianska, ktorý bol do r. 1919 súčasťou Rakúsko-Uhorska; do r. 1947 sa nazýval Tridentské Benátky (tal. Venezia Tridentina). Na severe hraničí s Rakúskom, na západe so Švajčiarskom. Susedí s Lombardskom (JZ) a s Veneto (JV).

Trentino Alto Adige je známe predovšetkým vďaka kráse svojich hôr, lesov a širokých údolí. Navyše, potoky, jazerá… hra svetla a slnka medzi vrcholmi Dolomitov. Vďaka stovkám kilometrov skvelých zjazdoviek je tento región žiadaným a vyhľadávaným turistickým cieľom. Madonna di Campiglio, Canazei, Moena, San Martino di Castrozza a mnohé iné. Sú to asi najznámejšie strediská, ktoré sú v zime aj v lete obľúbené pre svoju prírodu, športové aktivity a zábavu.

Krajina v okolí Lago di Garda je obzvlášť malebná. Javí sa ako fjord medzi vysokými horami Trentina. Nachádza sa tam niekoľko kúpeľných miest, z ktorých sú najznámejšie Merano, Lèvico Terme, Peio, Rabbi a Comano Terme. Lago di Garda je zóna s najväčším počtom cyklotrás v Európe. Trentino Alto Adige to sú strmé hory, alpinizmus, hustá sieť horských trás, chodenie a zasa chodenie… pokojná modrá hladina jazera, plachetnice a surfové dosky, rafting a canyoning. Ale tiež zeleň lesov a absolútny relax.

 

 

Vodstvo: takmer 300 jazier; tie najväčšie sú Lago di Garda, Lago di Caldonazzo, Lago di Molveno; rieka Adiža (druhá najväčšia v Taliansku)
2 provincie: Trident (známy ako Trentino; hovorí sa tu prevažne taliansky), Bolzano (známy tiež ako Južné Tirolsko/Horná Adiža; hovorí sa tu prevažne nemecky, s výnimkou piatich obcí: Bolzano, Bronzolo, Laives, Salorno a Vadena, kde je jazyková väčšina talianska)
Hlavné mesto: Trento
Počet obyvateľov: 1 072 000 (pre porovnanie: SR má asi 5 430 000 obyvateľov); jeden z najmenej osídlených regiónov Talianska
Rozloha: 13 606 km2; najsevernejší región Talianska. Pohoria stúpajú do výšok nad 3900 m; na juhu (brehy jazera Lago di Garda) nadmorská výška klesá na 65 m n.m.
Podnebie: kontinentálne s typickými alpskými charakteristikami; zimy sú kruté (Trentino patrí medzi najchladnejšie oblasti Talianska), teploty často klesajú hlboko pod – 0° C. Letá sú horúce, teplota často prekračuje 30 °C (neraz sa stáva, že okolie Bolzano je jednou z najhorúcejších zón Talianska).
Letecké spojenie: Vienna-Miláno (Lombardia); Vienna-Venezia (Veneto)
Cesta autom: Bratislava-Trento, vzdialenosť 733 km = asi 7 hodín cesty

 

Trentino. Čím si oblažiť chuťové poháriky?

Ochutnajte: canederli (niečo ako veľká „fašírka“, alebo haluška z tvrdého chleba, syra a mäsa, podávaná v bujóne); strangolapreti (podobné canaderli; plnené špenátom a často sa podávajú v mäsovom vývare alebo poliate hnedým maslom); spätzle (drobné halušky nepravidelného tvaru najčastejšie so špenátom; strudel (jablková štrúdľa so škoricou, píniovími orieškami a hrozienkami)…

Z regionálnych vín odporúčame: Alto Adige Pinot Bianco-Grigio-Nero, Alto Adige Valle Venosa Traminer aromatico, Teroldeggo Rotaliano, TrentinoMuller-Thurgau… čo konkrétne? červené víno Cavit Merlot, Cavit 4V Quattro Vicariati Rosso; biele víno Cavit Bottega Vinai Pinot Grigio, Ca Montini Torre di Valfredda Pinot Grigio.

Aperitív grappa s kamilkami. Whisky Puni Alba Italian Malt whisky…

 

error: Content is protected !!