Oficiálny názov: Umbria

Umbria je jediný vnútrozemský región, tzv. zelené srdce Talianska; nachádza sa v strednom Taliansku, susedí s Toscana (Z), Marche (SV) a Lazio (J).

Umbria je známa vďaka svojim viniciam a olivovým hájom, malým mestečkám v kopcoch a bohatou históriou. V tomto všetkom sa podobá na Toskánsko (mnohí hovoria, že je to Toskánsko spred desatich rokov), je však oveľa divokejšia, úprimnejšia a menej komerčná (ceny sú  nižšie). Ak okrem spoznávania nových miest milujete čokoládu, potom je Umbria a jej hlavné mesto Perugia, kde sa koná najväčší festival čokolády v Taliansku (vždy v októbri), tým správnym miestom pre vás. Odhliadnuc od čokolády, nevynechajte Assisi, Spello, Orvieto, jazero Trasimeno… aj keď Umbria nemá more, neoľutuje, že ste prišli; patrí k jedným z najnavštevovanejších regiónov Talianska. Malebná krajina, kultúra, umenie tajomných Etruskov, ich hrobky, pozostatky rímskych pamiatok, románska a renesančná architektúra, lahodná chuť Chianti či Vernaccio, kvalitný olej… to všetko tvorí neopakovateľnú atmosféru rozprávkovej Umbrie.

 

 

Vodstvo: Lago Trasimeno (128 km²); rieka Tevere (405 km)
Ostrovy: Isola Polvese (0,7 km²), Isola Maggiore (0,24 km² v Lago Trasimeno)
2 provincie: Perugia, Terni
Hlavné mesto: Perugia
Počet obyvateľov: 880 000 (pre porovnanie: SR má asi 5 430 000 obyvateľov)
Rozloha: 8 456 km²; je to neveľký región bez pobrežia, ale bohatý na vodu; prevažne hornatý, najvyšším bodom je Cima del Redentore (2 448 m)
Podnebie: mierne stredomorské v závislosti od nadmorskej výšky, ktorá výrazne ovplyvňuje počasie v regióne; suché letá, dosť zrážok na jar a na jeseň, chladné zimy.
Letecké spojenie: Vienna-Perugia; Vienna-Roma (Lazio)
Cesta autom: Bratislava-Perugia; vzdialenosť 1 049 km = asi 10 hodín cesty

 

Umbria. Čím si oblažiť chuťové poháriky?

Ochutnajte: tagliatelle al tartufo (cestovina s čiernymi hľuzovkami); friccò all’Eugubina (niečo ako guláš z rôznych druhov mäsa, obohatený o bylinky a sardely); pasta alla norcina (cestovina s klobásou z Norcia, smotanovou omáčkou a hľuzovkou); Colombaccio (holub pečený na ohni); crostini al tartufo all Umbra (pasta z nastrúhaných čiernych hľuzoviek, ančovičiek a oleja s crostini)…

Z regionálnych vín odporúčame: Montefalco Sagrantino, Torgiano Rosso, Orvietto classico… čo konkrétne? červené víno Arnaldo-Caprai 25 Anniversario, Sagrantino di Montefalco Riserva DOCG., Tabarini „Colle alle Macchie“, Lamborghini “ Campoleone“ Umbria IGT.; biele víno Marchesi Antinori Castello della Sala „Cervaro della Sala“ Umbria IGT., Marchesi Antinori Castello della Sala „Bramito del Cervo“ Chardonnay Umbria IGT…

 

error: Content is protected !!