Oficiálny názov: Valle d´Aosta

Valle d´Aosta je hornatý región so zvláštnym autonómnym postavením na severe Talianska; hraničí so Švajčiarskom (na severe) a Francúzskom (na západe), susedí s regiónom Piemonte.

Valle d´Aostra ponúka viac ako 700 km zjazdoviek, na svoje si tu prídu aj bežkári a priaznivci snowbordov. Celkovo je na tomto území viac ako 30 lyžiarskych areálov. Región Valle d´Aosta má štyri hlavné lyžiarske strediská, sú to: Monte Bianco, Monte Rosa, Monte Cervino a Monte del Gran Paradiso, v ktorom sa nachádza aj národný park. Všetky tieto strediská ležia v nadmorskej výške viac ako 4 000 m, sú vybavené luxusnými hotelovými komplexmi i penziónmi a denne upravovanými zjazdovkami. Vďaka nadmorskej výške počasie zimným športom doslova praje (často sneží), preto nie je potrebné takmer vôbec technicky zasnežovať.

Mimo zimnej sezóny si v regióne Valle d´Aosta môžete skúsiť horolezectvo, rafting, paragliding, jazdu na koni, golf; celá oblasť je popretkávaná sieťou dobre značených turistických a cyklistických trás. Ani kultúra a história tu neprišli skrátka. Veľký vplyv na kultúru má blízke susedstvo Francúzska. Nachádza sa tu množstvo stredovekých hradov so znakmi francúzskej architektúry, napr. Castello de Fénis alebo Forte di Bard.

 

 

Vodstvo: prírodné jazerá: najdôležitejšie Verney, Les Laures a Gran lago
Provincie: jediný región Talianska, ktorý nemá provincie (od r. 1945); je rozdelený na 74 obcí
Hlavné mesto: Aosta
Počet obyvateľov: 125 666 obyvateľov (pre porovnanie: SR má asi 5 430 000 obyvateľov)
Rozloha: 3 263 km2; je to najmenší región Talianska. Valle d´Aosta sa nachádza uprostred Álp, obklopený štyrmi najvyššími pohoriami v Taliansku: Mont Blanc (4 808 m) je najvyššou horou v Európe, po ktorej nasleduje Pink Mountain (4 637 m) či Matterhorn (4 478 m), a v neposlednom rade aj Gran Paradiso (4 061 m); prosto, domov všetkých zimných športov.
Podnebie: letá sú tu krátke a hmlisté; zimy studené až mrazivé a dlhé (8-9 mesiacov)
Letecké spojenie: Vienna-Torino (Piemonte); Vienna-Milano (Lombardia)
Cesta autom: Bratislava-Aosta; vzdialenosť 1106 km = asi 10,30 hodín cesty

 

Valle d´Aosta. Čím si oblažiť chuťové poháriky?

Ochutnajte: cotolette alla valdostana (jedno z najobľúbenejších talianskych jedál; fritované karé plnené syrom fontina, D.O.P.), fonduta alla valdostana (fondue, kde je veľa syra fontina a niekedy aj biela hľuzovka; podáva sa s kúskami ražného chleba, alebo s gnocchi); polenta alla valdostana (kaša plná masla a regionálnych syrov), valpellinese („suchá“ polievka pripravená z chleba, kapusty a tvarohového syra)…

Z regionálnych vín odporúčame: Arnad-Montjovet, Cornalin, Pinot Noir, Chardonnay, Muller-Thurgau, Petite Arvin… čo konkrétne? červené víno Ottin Pinot Noir Valle d´Aosta, Caves Coopeatives de Donnas; biele víno Aemes Pavese Blanc de Morgex at de la Salle, La Crotta di Vegneron Prieure, Chambave Moscato Passito… cíder (alkoholický nápoj vyrobený z fermentovanej šťavy z jabĺk) Malez Cidre du Saint Bernard.

 

error: Content is protected !!