Sicílske pistácie

Sicília je domovom svetovo najcennejšej odrody pistácií. Ide o tzv. zelené pistácie z poľnohospodárskeho mestečka Bronte (provincia Catania), ktoré leží 16 km od Etny v údolí rieky Simeto.

Stromy s pistáciami rastú na asi 3000 ha, na svahoch aktívnej sopky Etny. Pistácie z Bronte tvoria iba 1 % z celosvetovej produkcie, a práve vďaka tomu sú zo všetkých najdrahšie. Kilogram plodov, ktoré sú často označované za „zelené sicílske zlato“, stojí 15,50 €. Je to viac ako dvojnásobok ceny, za ktorú predávajú pistácie dvaja najväčší svetoví výrobcovia: USA a Irán).

Asi 230 autorizovaných poľnohospodárov v oblasti Bronte vlastní ochrannú známku D.O.C (kontrolované označenie pôvodu), ktorá zaručuje, že ich plody chutia lepšie ako ostatné a jasno zelená farba im zostáva oveľa dlhšiu dobu. Všetky semená pistácií z Bronte sa zberajú jedno po druhom ručne. Zaujímavosťou je, že pistáciové stromy majú úrodu iba každý druhý rok, čo na Sicílii vychádza v nepárnych rokoch. Najbližšie to bude v r. 2023.

Semená pistácií sú neodmysliteľnou súčasťou mnohých sicílskych dezertov aj pikantných pokrmov, ako sú napríklad špagety s pistáciovými pestom. Mesto Bronte organizuje (koncom septembra) každoročný pistáciový festival, na ktorý láka návštevníkov z celej Európy.

 

Evergreen, il Pistacchio Verde di Bronte D.O.P. dal 1970 – YouTube

 

 

error: Content is protected !!