Silvester a Nový rok

31.12. San Silvestro (Silvester)

1.1. Capodanno (Nový rok)

Najkurióznejšie tradície, zvyky, rituály a talizmany šťastia; povery zozbierané po Taliansku. Vedeli ste, že hrozno je (rovnako ako šošovica) symbolom prosperity? A červená spodná bielizeň má byť darovaná? Že bozk pod imelom nesmie chýbať… a prečo petardy, ohňostroj či otváranie sektu o polnoci?

 

  • Na Silvestra sa má jesť šošovica, lebo prináša blahobyt.
  • Na Nový rok (1.1.) by ste mali darovať peňaženku plnú šošovice ako prianie prosperity tomu, komu to želáte.
  • Hrozno tak ako šošovica, tiež symbolizuje zlaté mince, a preto sa odporúča zjesť 12 bobúľ hrozna tesne pred polnocou, aby ste si zabezpečili hojnosť a pohodu v nasledujúcom roku. Tradícia hrozna má španielsky pôvod, nie je originál talianska.
  • Petardy a ohňostroje… svojím hlukom majú vystrašiť zlých duchov a diablov; výbuchy sektu odháňajú závistlivcov a ohováračov.
  • O polnoci vyhodiť z okna taniere, poháre, misy, vázy, kadečo, čo máte „po ruke“ (aspoň niečo) s úmyslom zahnať = „vyhodiť“ neduhy a nešťastia nahromadené počas roka, aby sme vstúpili do nového roka šťastne a spokojne.
  • Bozk pod imelom presne o polnoci… imelo bolo vždy považované za rastlinu bohov; bozk pod imelom prináša šťastie do vzťahu; pre páry, ktoré plánujú potomstvo je dobrým znamením…
  • Červená bielizeň. Na Silvestra je pre ženy aj mužov nevyhnutnosťou zastaviť sa v obchode so spodnou bielizňou, lebo (hovorí sa, že) červená farba prináša šťastie a plodnosť vo vzťahu. Musia sa však dodržať dve pravidlá, inak je to všetko zbytočné: 1. červená bielizeň musí byť darovaná a 2. môže sa obliecť iba raz (nie, že vám napadne dať si ju aj v nasledujúcom roku…).

 

Capodanno a Napoli, lo spettacolo dei fuochi d’artificio sul lungomare – Bing video

error: Content is protected !!