Tempio del Valadier

Medzi špicatými a skosenými skalami rokliny sa týči elegantný a veľmi zvláštny osemuholníkový kostol. Nádherný Tempio del Valadier (Valadierov chrám) sa nachádza neďaleko mesta Genga. Postavil ho v r.1828 taliansky architekt Giuseppe Valadier (Rím, 1762-1839) na želanie pápeža Leva XII (Annibale Sermattei della Genga). Kedysi v ňom bola socha Madony s dieťaťom, pochádzajúca z rúk Antonia Canova (taliansky sochár, hlavný predstaviteľ talianskeho klasicizmu). Teraz sa nachádza v múzeu v Genge. Originál v kostole nahradila kópia.

Kostol je umiestnený  v prírodnej jaskyni v parku Gola della Rossa a Frasassi.  Len pár metrov od celosvetovo známych jaskýň Frasassi. Vizuálny kontrast je úžasný. Neoklasicistický Chrám Valadier je osemhranná stavba z bieleho travertínu, ktorá ticho stojí v drsnom zmätku prírody. Ide o svetelnú symetriu ôsmich strán, symbolizujúcich Ježišovo zmŕtvychvstanie, ktoré sa udialo „na ôsmy deň“.

Ku chrámu prilieha malá svätyňa Madonna di Frasassi (jej interiér je čiastočne vytesaný do skaly), v ktorej sa našlo množstvo kostí. Miestni obyvatelia (okolo 10. st.) tu s najväčšou pravdepodobnosťou hľadali útočisko, keď túto oblasť prepadli kmene z dnešného Maďarska. Jedným z prívlastkov Najsvätejšej Panny Márie je „refugium peccatorum“, čo znamená „útočisko hriešnikov“…

Tempio del Valadier bol aj je úžasným útočiskom pre dušu.

Tempio del Valadier In Less Than 2 Minutes | Shot With DJI Osmo – YouTube

error: Content is protected !!
0
Košík
  • No products in the cart.