Urbino

Urbino (región Marche); mesto bohaté na históriu a umenie, v ktorom je ľahké stratiť sa v uličkách, s pohľadom upretým na krásu jeho domov. Strmé a úzke uličky nás zavedú k nádherným stavbám: bývalý kláštor Santa Chiara, kostol San Domenico, vojvodské mauzóleum v kostole San Bernardino, Palazzo Boghi a majestátny vojvodský palác, Palazzo Ducale, kde sídli Galleria Nazionale delle Marche, jedna z najdôležitejších zbierok renesančných obrazov na svete.

Predovšetkým vďaka príspevku Federica da Montefeltra (štedrý mecenáš a milovník umenia; peniaze získané z vojnového poľa rád investoval do umenia) získalo Urbino monumentálnu umeleckú prevahu a vplyv, ktorý sa rozšíril po celej Európe. Bol to práve Federico, ktorý nechal (podľa plánov architekta L. Laurana) postaviť impozantný renesančný palác.  Je považovaný za najkrajší palác 15. st.; patrí medzi najkrajšie na svete. Práve svojím renesančným charakterom si Urbino, v roku 1998, získalo miesto na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Urbino je mestom jednej z najstarších univerzít, Carlo Bo, založenej v r. 1506. Údajne je v Urbine viac študentov ako pôvodných obyvateľov; môže sa tiež pochváliť slávnou Akadémiou výtvarných umení a známe je aj ako „Hlavné mesto kníh“, vďaka prítomnosti svojho Inštitútu pre knižnú výzdobu a ilustráciu (Istituto per la Decorazione e l’Illustrazione del Libro).
Krásu Urbina umocňuje aj scénická krása krajiny: mesto sa nachádza medzi dvoma kopcami a ponúka nádhernú panorámu.

Urbino | patrimonio dell’umanità UNESCO | importante centro del Rinascimento Italiano – Bing video

error: Content is protected !!
0
Košík
  • No products in the cart.