Valdobbiadene

Valdobbiadene (provincia Treviso, región Veneto). Žije tu asi 10 000 obyvateľov. Prvá písomná zmienka o meste pochádza z r. 1116 a najvýznamnejšou pamiatkou mesta  je katedrála Santa Maria Assunta. Valdobbiadene je okrem vinohradníctva známe aj tým, že bolo etapovým mestom závodu Giro d´Italia.

Mesto sa nachádza pod alpsko-dolomitovou zónou, čo mu dáva skvelú chladivú klímu na pestovanie vínnej révy odrody Glera, z ktorej sa vyrába celosvetovo známe šumivé víno Prosecco. 7. júla 2019 bola oblasť okolo severotalianskych miest Valdobbiadene a Conegliano zapísaná na na zoznam svetového dedictva Unesco. A práve odtiaľto pochádza to najlepšie extra suché biele šumivé víno, prosecco.

Prosecco. Len málokto vie, že prosecco nie je značka vína, ani oblasť, ale odroda vínnej révy. V každom prípade je to najznámejší taliansky nápoj. Samotná odroda má len minimum chuťových vlastností, ktoré robia víno žiaducim. A práve táto kvalita „víno bez vlastností“ bola dôvodom úspechu Prosecca, ktorého história sa začala v 19. storočí.

Antonio Carpené založil s troma priateľmi enologickú spoločnosť ma výrobu šampanského. Zo šampanského nebolo nič, zato sa zrodilo Prosecco di Conegliano-Valdobbiadene, D.O.C. (tak sa volá aj oblasť). Po mesačnom zrení (najmenej), s tlakom vo fľaši aspoň tri atmosféry, získava právo na označenie „spumante“ (inak sa nazýva frizzante).

Vynikajúce a doslova svetoznáme prosecco dnes vyrába Gregorio Bortolin so synmi Massimo a Michele vo svojej vinici Ca´Salina (Santo Stefano) vo Valdobbiadene. Keď pôjdete okolo, určite sa zastavte… rodina je pohostinná a srdečná; je to pastva nielen pre chuťové poháriky, ale aj pre oči (výhľady na kopce s vinicami z dvora či zo záhrady sú doslova pohľadom pre bohov). Mimochodom, práve  prosecco rodiny Bortolin „Valdobbiadene prosecco superiore D.O.C.G.  extra brut“ získalo 9. júla 2021 zlatú medailu. Iné proseccá z vínnej pivnice Ca´Salina majú zlaté medaily z r. 2004 a 2006.

Italy 2018 – Valdobbiadene, Italy Drone Footage – Bing video

error: Content is protected !!