Z histórie karnevalu

História karnevalu ako takého má dlhú a pestrú tradíciu, ktorá sa vyvíjala počas stáročí v rôznych kultúrach a regiónoch sveta.

Starovek: Odkazy na masopustné oslavy, ktoré sú považované za predchodcov karnevalu, sa objavujú už v starovekých civilizáciách ako Rím, Grécko a Egypt. Tieto oslavy boli spojené s rituálmi na počesť bohov, zvierat a plodnosti.

Stredovek: V stredoveku sa masopustné obdobia stali súčasťou kresťanského liturgického kalendára, predchádzajúce obdobie pôstu. Oslavy pred Veľkým pôstom boli často sprevádzané maskami, kostýmami a divadelnými predstaveniami.

Renesancia a Baroko: V období renesancie a baroka sa karneval stal širším spoločenským a kultúrnym javom v Európe. Oslavy karnevalu boli populárne v Benátkach, kde sa konali veľkolepé bály v maskách a prístav sa zapĺňal gondolami.

V 19. storočí dostal karneval nový impulz vďaka rozvoju mestskej kultúry a rastúcemu záujmu o spoločenské podujatia. Po celej Európe sa začali organizovať verejné oslavy pod holým nebom a karnevalové sprievody.

V 20. storočí karneval získal globálny charakter. Mnohé kultúry a mestá na celom svete začali organizovať svoje vlastné karnevaly s jedinečnými (regionálnymi) tradíciami a zvykmi. Tie najslávnejšie karnevaly sa konajú v Riu de Janeiro (Brazília), v Benátkach (Taliansko) a v New Orleans (USA).

V Taliansku okrem toho benátskeho je známy aj  Carnevale a Verona (patrí k najstarším); Carnevale di Viareggio v Toskánsku; Carnevale di Cento (Ferrara; Emilia-Romagna); Carnevale di Ivrea (Torino; Piemonte), známy „pomarančovou bitkou“.

Dnešné karnevaly sú rôznorodé a zdôrazňujú miestne kultúry, hudbu, tanec a umenie. Sú nielen príležitosťou na zábavu a oslavu, ale často majú aj sociálny a politický kontext. Karnevaly sa stali dôležitým podujatím pre cestovný ruch a globálnu komunikáciu kultúr.

Celkovo vzaté, história karnevalu je fascinujúca cesta cez rôzne kultúrne a historické periódy, ktoré dávajú tomuto podujatiu jedinečný, bohatý a rozmanitý charakter.

Carnevale di Verona 2023 – Sfilata del 493° Bacanal del Gnoco – Carnival parade in Verona (youtube.com)

 

error: Content is protected !!