Al Bano Carrisi

Albano Carrisi (20. máj 1943, Cellino San Marco) je taliansky spevák, herec a vinár. Jeho umelecké meno je Al Bano alebo Al Bano Carrisi.

Narodil sa v mestečku Cellino San Marco, v puglijskej provincii Brindisi, kde stále žije. Jeho matka ho pomenovala Al Bano, pretože keď sa za druhej svetovej vojny narodil, jeho otec bojoval v Albánsku v talianskej armáde.

Debutoval v roku 1966 ako spevák, na festivale delle Rose a v televízii. Čoskoro nato začal hudobnú spoluprácu s Rominou Power (dcéra amerického herca Tyrona Powera), ktorú si v roku 1970 vzal. Spievali ako duo Al Bano & Romina Power takmer tridsať rokov, ich pesničky boli populárne najmä v Taliansku, Rakúsku, Francúzsku, Španielsku, Rumunsku, Nemecku a vo východnej Európe. Po prvom hite „Sharazan“ sa v roku 1982 zúčastnili na festivale v San Reme s piesňou „Felicita“, ktorá skončila druhá. Prvú cenu vyhrali v roku 1984 s piesňou „Ci sara“. Medzi ich najväčšie hity patria: „Nostalgie canaglia“ a „Liberta“.
Al Bano sa v roku 1996 vydal na sólovú dráhu a v roku 1999 sa s Rominou Power rozviedol.
V roku 2000 sa Al Bano vrátil na pódium Eurovízie. Počas kariéry predal viac ako 165 miliónov albumov po celom svete.

S Rominou Power má syna (Yari) a tri dcéry (Ylenia, Cristel a Romina Jr). Al Bano má ešte jedného syna (Albano Giovanni) a jednu dcéru (Jasmine Caterina) z nemanželského vzťahu s herečkou Loredanou Lecciso, ktorý sa v r. 2005 rozpadol.

Al Bano – Felicita (Lyric Video) – YouTube

 

error: Content is protected !!