Altilia Sepino

Ak radi vyhľadávate stopy minulosti a chcete sa stratiť v čase, zablúdiť do starovekej histórie, odporúčame vám navštíviť Altilia Sepino (región Molise). Mesto je neuveriteľne dobre zachovaným svedectvom života rímskych čias. Oblasť Altilia je rozdelená na dve archeologické časti: Terravecchia/Saipins opevnená dedina Samnite a Saepinum-Altilia, rímske mesto.

V ruinách archeologickej časti môžete prežiť sugestívny zážitok  v kontakte s históriou. Nie nadarmo sa tomuto miestu hovorí „malé Pompeje“. Do archeologickej časti mesta môžete prejsť štyrmi nádhernými bránami (Porta Boiano, Porta Tammaro, Pora Benevento, Porta Terravecchia), ktoré vám umožnia prezrieť si pozostatky starých veží a hradieb, precítiť minulosť.

Môžete sa prejsť cez Decumanus (termín používaný v mestskom plánovaní v Rímskej ríši). Označuje ulicu s východno-západnou orientáciou v rímskom meste, vo vojenskom tábore alebo kolóniách. Po stranách ulice môžete vidieť remeselné obchody, fontány a kúpele či navštíviť baziliku, ktorej stĺpy v dórskom štýle ústia na fórum, miesto pre politicko-administratívny život.

Pôvodná samnitská dedina Saipins bola kvôli kontrole obchodných ciest a strategickej polohe postavená v nadmorskej výške 950 m n. m. na hore za rímskym Saepinum (Terravecchia). Počas tretej samitskej vojny (239 p. n. l.) ju Rímania dobyli a obyvateľstvo osadu opustilo.

Neskôr dal cisár Augustus postaviť mestské hradby. V rovnakom čase boli postavené aj najdôležitejšie stavby, napr. Forum, Basilika, Macellum (starorímska vnútorná tržnica, zvyčajne stála vedľa fóra a baziliky) či terme (kúpele).

Altilia Sepino získala prestížne národné ocenenie „taliansky zázrak“ a v r. 2010 „Medzinárodný modrý štít“ (ICBS International Committee of the Blue Shield). Ak sa budete túlať regiónom Molise určite nevynechajte toto miesto.

La magia di Altilia – Sepino – Bing video

error: Content is protected !!